WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Czujniki odległości w telefonach staną się zbędne, zastąpi je echolokacja

Wielu z nas mogło spotkać się z uciążliwym zachowaniem telefonu polegającym na przypadkowej aktywacji klawiatury ekranowej w czasie rozmowy. Problem ten dotykał zwłaszcza początkujących użytkowników smartfonów (często osoby starsze), przykładających telefon zbyt blisko twarzy. Rozwiązaniem tego problemu są czujniki odległości montowane w nowszych konstrukcjach.

Niestety czujniki odległości mają swoje wady. Po pierwsze zajmują cenne miejsce (zwykle około 4 mm2), co w nowych urządzeniach, których projektanci dążą do jak największego upakowania konstrukcji, jest wielkością zdecydowanie niepożądaną. Drugą wadą, jest ich stosunkowo wysokie zużycie prądu. W końcu, niestety, obecnie stosowane czujniki nie zawsze działają niezawodnie.

Z problemami tymi postanowiła poradzić sobie firma Elliptic Labs. Ich rozwiązanie polega na… wyeliminowaniu czujników z konstrukcji. Ich rolę ma pełnić system echolokacji oparty na istniejących już elementach telefonu: głośniku i mikrofonie. Głośnik emitować ma niesłyszalne dla nas ultradźwięki (w zakresie 23 do 35 kHz), które odbiwszy się od naszej twarzy, zostaną odczytane przez mikrofon.

Echo odbite od naszych twarzy (czy co tam kto przykłada do telefonu) zostanie zinterpretowane przez oprogramowanie opracowane przez Elliptic Labs i nazwane Beauty. Rozwiązanie ma być o wiele dokładniejsze od dotychczas stosowanych czujników, które często były wrażliwe na temperaturę otoczenia, mogły zostać zmylone przez włosy, czy nawet kolor skóry użytkownika.

Firma Elliptic Labs wcześniej próbowała wprowadzić na rynek montowane w telefonach lub laptopach urządzenia do rozpoznawania gestów oparte na zasadzie echolokacji. Pomimo że rozwiązania działały, wymagały jednak użycia dodatkowego sprzętu. Tym razem ich produkt ma korzystać ze standardowych komponentów. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, kilku producentów smartfonów wyraziło już zainteresowanie opracowaną technologią i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to telefony używające echolokacji możemy zobaczyć na rynku jeszcze w tym roku.

[źródło i grafika: engadget.com]