Jaki jest sekret długowieczności? Naukowcy próbują odpowiedzieć na to pytanie od dawien dawna. Wiemy już, ze styl i środowisko życia mogą wydłużyć nasz byt na tym świecie. Jednakże ważną rolę odgrywają też nasze geny.

Badania wykazały, że czynniki genetyczne odpowiadają w od 20 do 30% za długość naszego życia. Co to są za geny? Najnowsze badania opublikowane w Aging Cell przynoszą kilka odpowiedzi.

Poprzednie prace zidentyfikowały kilka genów, które mogą mieć wpływ na długość naszego życia. Jest to apolipoproteina E (APOE), który transportuje cholesterol w organizmie, oraz FOXO3A, który może wpływać na wrażliwość insuliny. Zmiany w tych genach wpływają na długowieczność, ale robią to w bardzo małym stopniu. Naukowcy z National Cancer Research Center w Hiszpanii „wyparli” geny kodujące białka z członków trzech rodzin, które wyjątkowo długo żyły. Troje z tych osób żyło dłużej niż 100 lat, a ich rodzeństwo miało podobnie długie życie. Następnie porównali oni geny z 800 osobami, które były grupą kontrolną. Okazało się, że jeden z rzadkich wariantów danego genu wystąpił u każdej z tych osób. Jest to apolipoproteina B (APOB). Podobnie jak APOE, transportuje ona „zły” cholesterol oraz  lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL). Podczas gdy nasz organizm potrzebuje cholesterolu, LDL buduje bariery wzdłuż naczyń krwionośnych, co je blokuje i może doprowadzić do zawału serca. Potwierdziło to przypuszczenia, że aby żyć długo należy utrzymywać zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Ten wniosek zakończył pracę badaczy.

Źródło: http://www.iflscience.com/

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej