WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Czym jest dziwna struktura wewnątrz meteorytu?

Naukowcy odkryli dziwną strukturę, przypominającą komórki drobnoustrojów, wewnątrz meteorytu. Spadł on w Egipcie w 1911 roku. Czy została ona utworzona przez żywe organizmy?

Okazuje się, że struktura najprawdopodobniej powstała na skutek procesów geologicznych. Wielu naukowców popierało teorię, że to jednak procesy biologiczne ją stworzyły. Najnowsze badania pokazują, że zdecydowanie brakuje dowodów aby poprzeć tą tezę. Struktura mogła powstać tylko i wyłącznie za pomocą procesów abiotycznych. Wklęsły kształt ma wymiary 80 na 60 mikronów. Jest on więc znacznie większy niż większość bakterii lądowych. Meteoryt został przebadany także za pomocą techniki spektroskopii masowej oraz analizy rentgenowskiej. Wykazały one, że składa się on z glinki bogatej w żelazo i w inne minerały. Elias Chatzitheodoridis, naukowiec z National Technical University w Atenach, mówi:

Pomimo bardzo biomorficznego kształtu jest bardzo mało prawdopodobne, że sam był organizm.

Jednakże mimo braku dowodów, ciągle istnieją teorie, że jajowaty kształt mógł zostać utworzony przez drobnoustroje, albo mógł on być organiczną pułapką.Jedyną szansą na potwierdzenie tego jest znalezienie podobnych kształtów w innych meteorytach. A to póki co się nie zdarzyło.