[Notka sponsorowana]

Java Script często jest mylony z popularnym językiem Java. Nie jest on jednak tym samym. Dzięki Java Script, możemy cieszyć się interaktywnymi stronami internetowymi.

Co warto wiedzieć o JavaScript?

JavaScript to – jak sama nazwa na to wskazuje – język skryptowy, który jest narzędziem idealnym dla każdego webmastera. Umożliwia tworzenie interaktywnych stron internetowych, które bez wątpienia są znacznie bardziej atrakcyjne dla internautów. Skrypty napisane w Java Scirpt mogą być bezpośrednio zamieszczane na stronach HTML. Za jego pośrednictwem mamy możliwość urozmaicenia strony w ciekawe elementy interaktywne, jak i graficzne. Możliwe jest również wklejenie takich skryptów, które będą reagować na działania użytkownika strony.

JavaScript to narzędzie, które jest łatwe w obsłudze i zrozumieniu. Do stworzenia ciekawych efektów na swojej stronie internetowej nie musimy zapoznawać się z tajnikami programowania. Niektórzy twierdzą nawet, że JavaScript trudno nazwać osobnym językiem, a jedynie rozszerzeniem do HTML.

Zastosowanie JavaScript

JavaScript najczęściej używa się na stronach internetowych, co pozwala na tworzenie pięknych i reagujących na działania użytkownika witryn. Dzięki skryptom możliwe jest budowanie elementów nawigacyjnych, sprawdzanie poprawności formularzy i reagowanie na zdarzenia.

W JavaScript można również pisać aplikacje (np. proste gry). Stanowią je programy oparte na graficznym interfejsie, korzystające z zasobów systemowych użytkownika. Są one tworzone w środowisku udostępnianym przez fundację Mozilla, które jest złożone z technologii XUL, XBL, XPCOM oraz JSLib.

Jak działa JavaScript?

W JavaScript mamy do czynienia ze środowiskiem obiektowym. Obiektami w JavaScript są tablice, funkcje, własne obiekty, daty, a także teksty i liczby.

W programowaniu istnieją dwa typy danych: proste i złożone (obiektowe). Przy pomocy typów prostych przechowuje się liczby, teksty i inne niezłożone wartości. Typy złożone umożliwiają przechowywanie danych obiektowych. W JavaScript nawet jeśli wykonujesz operację na typach prostych, to język wykonuje niewidzialną konwersję na odpowiedniki obiektowe. Gdy wykona zlecone operacje, ponownie zamienia je w typy proste. Dlatego pracując z JavaScript, pracuje się tak naprawdę na obiektach. Elastyczność JavaScript umożliwia do odwoływania się do różnych typów danych w taki sam sposób.

JavaScript jest językiem, który wywodzi się z innego języka obiektowego C++, co może po części tłumaczyć jego składnie i zachowanie.

Jak można nauczyć się JavaScript?

JavaScript jest obecnie jednym z podstawowych języków w arsenale każdego współczesnego programisty. Dla tych, którzy zajmują się programowaniem webowym, jest to wręcz podstawa obok CSS i HTML. Umożliwia on tworzenie pięknych i ciekawych stron internetowych, które przyciągają wzrok i uwagę użytkownika. Najlepszym sposobem na naukę jest kurs JavaScript pod okiem doświadczonych trenerów, którzy oprócz wiedzy, przekażą kursantom również cenne informacje na bazie swojej praktyki.

[Notka sponsorowana]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!