WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ile danych wytwarza Wielki Zderzacz Hadronów?

Wielki Zderzacz Hadronów, stworzone przez CERN i znajdujące się na granicy Francji i Szwajcarii największe urządzenie kiedykolwiek zbudowane przez ludzi, już w czasie pierwszej tury badań potwierdziło istnienie bozonu Higgsa, pozwoliło odkryć tetrakwarki, czy zupełnie nowe bariony. Po zakończonej w tym roku rozbudowie, dzięki Zderzaczowi odkryto już pentakwarki. Jednak żeby odkryć te wszystkie ciekawostki, naukowcy muszą przebrnąć przez ogromną ilość danych produkowanych przez kolosa.

W ciągu roku LHC zbiera 20 petabajtów danych. Inaczej: 20 tysięcy terabajtów albo 20 milionów gigabajtów. Wyniki składowane są w centrum CERN na Węgrzech, mogącym pomieścić 150 petabajtów danych. Informacje muszą być oczywiście dokładnie analizowane, bit po bicie, służy temu sieć komputerów rozmieszczonych na całym świecie, wykorzystująca łącznie 100 tysięcy rdzeni procesorów.

W wydanym przez współpracujący z CERN-em Fermilab krótkim filmie ilość danych postanowiono porównać do powierzchni. Zakładając, że jeden bit będzie reprezentowany przez naprawdę spory kafelek (0,5m2), to produkowanymi przez LHC danymi można by pokryć całą naszą planetę… 20 razy. Z filmu można się również dowiedzieć, ile Gb/s ma łącze, którym dane z LHC przesyłane są w poprzek Atlantyku.

[źródło i grafika: popularmechanic.com]