WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

DARPA obroni się przed elektromagnetycznym szumem

DARPA, czyli amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności, zauważyła poważny problem, z którym spotykają się także zwykli, cywilni użytkownicy komunikacji opartej o fale elektromagnetyczne. Tak jak nasza domowa sieć WiFi może być zakłócana przez sieci sąsiadów, radary, czy nawet przez fale wyciekające z kuchenek mikrofalowych czy innych urządzeń RTV/AGD, tak samo zakłócane mogą być częstotliwości używane przez amerykańską armię – czy to w komunikacji, czy też do badania otoczenia.

Agencja, nie mogąc sobie samodzielnie poradzić z problemem, wezwała na pomoc firmę GlobalFoundries, zajmującą się produkcją układów scalonych na zlecenie. Przedsiębiorstwo, znane najbardziej z wytwarzania produktów amerykańskiej firmy AMD, ma swoje fabryki i centra rozwojowe w USA, Niemczech i Singapurze, natomiast należy w całości do firm zależnych od rządu emiratu Abu Zabi.

Opracowany wspólnie przez DARPA i GlobalFoundries chip pozwala na znacznie dokładniejsze przeczesywanie spektrum elektromagnetycznego w poszukiwaniu mających znaczenie sygnałów i jednoczesne łatwe odrzucanie niepotrzebnego szumu.

Układ opracowano w technologii 32nm SOI, stosowanej w produkcji procesorów dla AMD już od 2011 roku. O ile jednak technologia ta okazywała się w praktyce co najwyżej wystarczająca do produkcji zaawansowanych cyfrowych procesorów, to po kilku latach ciągłego doskonalenia jest idealną metodą wytwarzania układów zamieniających sygnał analogowy na cyfrowy.

GlobalFoundries w dalszym ciągu inwestuje w technologię SOI, która ma pod postacią procesu produkcyjnego 22nm FD-SOI stanowić przełom w wytwarzaniu energooszczędnych układów na potrzeby tzw. internetu rzeczy (m.in. elektronika ubieralna). Zarówno w przypadku internetu rzeczy jak i instalacji wojskowych kluczową sprawą okazuje się wydajna energetycznie i wierna zamiana sygnału analogowego na cyfrowy i odwrotnie.

[źródło i grafika: washingtonpost.com]