Na czym jak na czym, ale na militariach i technologii DARPA – Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności – zna się jak mało kto, dlatego interesującym może być zapoznanie się z ich wizją zbrojeniowej rzeczywistości najbliższych kilku lat.

Dodatkowo, DARPA ma wielki wpływ na kształtowanie tejże przyszłości, w końcu reprezentuje ona amerykański rząd, który akurat na zbrojenia lubi wydawać pieniądze. Jakie technologie rozwiną się więc ich zdaniem w ciągu najbliższych dekad?

  • Fuzja człowieka z maszyną 

electRX_web_featurefull

DARPA ciągle bada sposoby na zespolenie ludzi z maszynami, co przekłada się na sukcesy w dziedzinie implantów neuronowych (to one pozwalały kobiecie na sterowanie myśliwcem przy pomocy jej umysłu) oraz zaawansowanych cybernetycznych protez, co jest już całkiem dobrym startem. Obecnie w toku jest już projekt, którego celem jest możliwość wszczepiania ludziom miniaturowych urządzeń, które monitorowałyby działanie nerwów i organów. Dodatkowo, w razie konieczności, wszczepy mogłyby pobudzać dane narządy do pracy mniej więcej na takiej samej zasadzie, na jakiej działa rozrusznik serca.

  • Uśpione, podwodne drony

96-13r_xfc_underwater_launch_1400x1050.si_-640x359

Na takiej technologii skupia się projekt Upward Falling Payloads, którego istotą jest umieszczenie pod wodą w specjalnych kontenerach konkretnych ładunków, zdolnych do przemieszczenia się na powierzchnię ziemi, kiedy jest to potrzebne. Póki co rysuje się to jako sposób wykorzystania oceanów jako wielkiego magazynu, ale ciężko nie dostrzec w tej technologii potencjału dla ukrytych, podwodnych rakiet, tylko czekających na aktywację.

  • Satelity wystrzeliwane z myśliwców

ALASAConceptImage1

Ten program nazwany został Airborne Launch Assist Space Access i jego głównym zadaniem jest dostosowanie myśliwców do roli „opiekunów” satelitów, wynoszących ich na odpowiednią wysokość i wystrzeliwujących jak rakietę. Technologia ta pomogłaby zaoszczędzić Stanom Zjednoczonym miliony dolarów, a druga faza testów zakończy się jeszcze w tym roku, więc wkrótce będziemy mogli ocenić, jaki potencjał ma ta wizja.

  • Dalekobieżne rakiety powietrze-woda 

LRASMb

W tym przypadku sprawa jest prosta: DARPA chce móc ofiarować swoim wojskom możliwość wystrzelenia rakiety z pokładu samolotu czy drona, która po przemierzeniu ogromnego dystansu uderzy prosto we wrogi statek. Projekt ten trwa już od 2009 roku i DARPA przewiduje, że po zakończeniu wszelkich testów, trafi on w ręce floty powietrznej Stanów Zjednoczonych w roku 2018.

Spodziewaliście się czegoś bardziej efektownego czy może czujecie się zaskoczeni planami DARPA? Możemy być pewni, że najważniejsze informacje naukowcy z Ameryki zatrzymali dla siebie, aby zaskoczyć nas (i przede wszystkim nieprzyjaciół) w odpowiednim momencie, ale nawet obecnie udostępnione dane robią wrażenie.

Źródło: popsci.com

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej