WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Dell zapowiada nową metodę ochrony systemu BIOS

Ostatnimi czasy Della często krytykowano w związku z dziurawymi zabezpieczeniami na maszynach tej firmy. Przedsiębiorstwo starało się odzyskać zaufanie klientów poprzez łatanie tychże dziur, teraz zaś idzie krok dalej w poprawie bezpieczeństwa na laptopach i komputerach stacjonarnych dodając funkcję ochrony BIOSa przed malware.


Ataki na BIOS nie są zbyt powszechne, jednak typowe oprogramowanie zabezpieczające może mieć z nimi problemy z racji samej natury tego systemu – nawet typowe środki takie jak format dysku twardego i ponowna instalacja systemu operacyjnego mogą nie rozwiązać problemu. Nowy Data Protection Endpoint Security Suite Enterprise ma zawierać funkcję weryfikacji BIOSa, która będzie w stanie uporać się z częścią potencjalnie zagrożonych komputerów.

Weryfikacja BIOSa działa razem z serwerem w chmurze, na serwisie tym znajdują się aktualne dane systemowe. Podczas rozruchu komputera maszyna wysyła kopię swojego BIOSa na serwer gdzie porównywana jest z oficjalnymi danymi, opisującymi jak „czysty” BIOS powinien wyglądać według laboratorium Della.

Dzięki temu, że weryfikacja odbywa się na serwerze, możemy uniknąć ataku sabotującego wyniki porównania i mamy pewność, iż wszystko odbywa się w bezpiecznym miejscu. Każdy BIOS, który zostanie rozpoznany jako potencjalnie zagrożony jest zgłaszany do administratora, który ma dzięki temu możliwość podjęcia odpowiednich kroków. Nowy system zostanie dodany do wszystkich urządzeń Della bazujących na 6 generacji chipsetu Intela. Będzie opcjonalny i będzie trzeba za niego dodatkowo zapłacić.

[źródło i grafika: eteknix.com]