[Notka sponsorowana]

Internet oszalał na punkcie kryptowalut – w ostatnich miesiącach zdecydowanie wzrosło zainteresowanie inwestycją w Bitcoina, a wielu inwestorów poważnie rozważa zakup koparek do wydobywania wirtualnej waluty lub wykupienie udziałów w kopalni. Czy inwestycja w Bitcoina się opłaca? Kiedy można osiągnąć największe zyski?

Fenomen Bitcoina

Bitcoin (BTC) to pierwsza na świecie kryptowaluta, która została wprowadzona w 2009 roku przez twórcę (lub grupę twórców), działającego pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Zdecentralizowana waluta oparta na otwartym protokole i kodzie źródłowym na początku warta była około 0,8 dolara za jednostkę, a najwyższy kurs osiągnęła w maju 2017 roku, kiedy to za 1 Bitcoina trzeba było zapłacić ponad 2700 dolarów. Hossa utrzymuje się już od ponad 2 lat, a obecnie kurs oscyluje w granicach ok. 2000 dolarów, co skutecznie przyciąga nowych inwestorów. Osoby zainteresowane inwestycją w Bitcoina przekonuje także bezpieczeństwo transakcji – waluta przesyłana jest w czasie rzeczywistym, a dostęp do wirtualnego portfela ma tylko konkretny użytkownik. Bitcoinów zgromadzonych w portfelu nie zajmie więc żaden komornik czy urząd skarbowy. Waluta jest też zabezpieczona kryptograficznie, co niweluje ryzyko jej skopiowania.

Jak zdobyć cyfrową walutę?

Wirtualna waluta nie ma postaci fizycznego pieniądza, a jej twórcy, chcąc zapobiec inflacji i tym samym zagwarantować systematyczny wzrost wartości BTC, ustalili ograniczoną liczbę jednostek, która nigdy nie przekroczy 21 milionów (obecnie wydobyto około 16 milionów BTC). W jaki sposób można zdobyć kryptowalutę? Istnieje kilka sposobów – wydobywanie Bitcoina (tzw. mining, kopanie), zakup udziałów w kopalni lub kupno kryptowaluty na giełdzie. Wydobywanie Bitcoina polega na tworzeniu nowych jednostek w ramach wbudowanego w system algorytmu. Koparki służące do miningu wirtualnej waluty osiągają obecnie zawrotne sumy, a samo ich użytkowanie generuje olbrzymie koszty – sprzęt, posiadający ogromną moc obliczeniową, „pożera” dużo prądu. Żeby więc zarobić na wydobywaniu bitcoinów, trzeba posiadać praktycznie nieograniczony dostęp do taniego lub darmowego prądu, w przeciwnym wypadku inwestycja może być nieopłacalna. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wykupienie udziałów w kopalniach bitcoinów, chociaż eksperci twierdzą, że nie gwarantuje to zysku – walutę wydobywa się coraz trudniej, a w razie jakichkolwiek problemów kopalni inwestor może nie odzyskać swoich pieniędzy. Najbardziej opłacalne wydaje się być zatem kupno bitcoinów na giełdzie i czekanie na wzrost ich wartości – eksperci przekonują, że w obecnej sytuacji jest to najrozsądniejsze posunięcie.

Jak można wykorzystać kryptowalutę?

Dlaczego warto zainwestować w Bitcoina? Nie tylko z czystej chęci zysku – eksperci finansowi podkreślają, że tradycyjne pieniądze systematycznie dodrukowywane przez rządy cały czas tracą na wartości, a w czasie globalnego kryzysu lub wojny mogą okazać się nic nie warte. W takiej sytuacji wiele osób zwraca się ku inwestycji w kryptowalutę, której wartość utrzymuje się na wysokim poziomie. Bitcoinem można także płacić za wiele produktów lub usług, coraz więcej firm akceptuje płatności dokonywane za pomocą tej waluty – w Polsce jest to m.in. Allegro, PayPal, Orange, Medicover, ale także wiele punktów usługowych na terenie całego kraju. Można też wymienić bitcoiny na gotówkę za pośrednictwem bankomatów. Chcesz dowiedzieć się więcej? Już teraz wejdź na www.bitelon.pl i sprawdź, w jaki sposób możesz wymieniać waluty narodowe lub cyfrowe.

[Notka sponsorowana]