WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

DNA współczesnych europejczyków nie pochodzi tylko od dwóch populacji

Ponad 7 500 lat temu, w Europie, spotkali się rolnicy z ludami zbieracko-łowieckimi. Badania genetyczne i archeologiczne, prowadzone przez ostatnie 10 lat, wykazały, że prawie wszyscy współcześni mieszkańcy Europy pochodzą od zmieszania się tych dwóch populacji. Ale okazuje się, że nie jest to cała prawda. Badania ukazały się w Nature.

Naukowcy z  Harvard Medical School oraz University of Tübingen udokumentowali właśnie wkład genetyczny od trzeciego przodka- Starożytnych Północnych Eurazjatów. Ta populacja znacznie przyczyniła się do DNA, które aktualnie posiadamy. Podróżowali oni od Cieśniny Beringa aż do Ameryki. David Reich, profesor genetyki, mówi:

Przed tym badaniem myśleliśmy, że Europejczycy są mieszaniną dwóch populacji. Pokazaliśmy, że istnieją jednak trzy takie grupy. Wyjaśnia to także połączenie genetyczne z Indianami.

Kości pochodzą od 8 zbieraczo-łowców, którzy żyli ponad 8 tysięcy lat temu oraz od jednego rolnika żyjącego ponad 7 tysięcy lat temu. Naukowcy włączyli także sekwencje genetyczne wcześniej zebrane od starożytnych ludów żyjących w tym samym okresie czasu. DNA Starożytnych Północnych Eurazjatów nie zostało znalezione w żadnej z próbek, co sugeruje, że przybyli oni na te tereny znacznie później.

Prawie wszyscy Europejczycy mają DNA pochodzące ze wszystkich trzech przodków.

Nowo odkryte DNA ma najmniejszy wpływ na naszą genetykę, bo tylko około 20%. Ale nie zmienia to faktu, że drzewo genealogiczne zyskało właśnie nową gałąź.

Źródło: http://phys.org/, zdjęcie: Fredrik Hallgren