WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

DNAwatch pozwoli odróżnić oryginalne zegarki od pordróbek

Być może już niedługo, już nigdy nie będziemy musieli się martwić, czy zakupiony przez nas zegarek jest rzeczywiście oryginalny. Dzięki szwajcarskiej Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) i ich technologii nazwanej DNAwatch, będziemy w stanie sprawdzić czy produkt nie jest podróbką, wyłącznie przy użyciu lampy ultrafioletowej.

Technologia DNAwatch jest opracowywana dokładnie przez przedsiębiorstwo spin-off Nanoga i jest właściwie czymś, co można określić jako nanoskopowy znak wodny. Tworzy się go wykorzystując maszynę do produkcji diod typu LED. Polega to na naniesieniu na szkło, specjalnej mieszanki chemicznej w postaci pary, która następnie tworzy kryształy fotoniczne. Kryształy te zbudowane są z cienkich warstw atomów, które zmieniają światło UV na kolor. Następnie wykorzystuje się druk litograficzny, by stworzyć coś w stylu znaku wodnego, który widzialny jest tylko przy wykorzystaniu ultrafioletu.

EPFL twierdzi, że podrobienie takiego znaku jest tak trudne, jak podrobienie banknotów. Potencjalni fałszerze muszą nie tylko wiedzieć jakich związków użyto i w jakich proporcjach, ale muszą ponad to posiadać bardzo drogi sprzęt by oznakowanie wykonać. Nanoga obecnie próbuje sprzedać technologię DNAwatch producentom drogich zegarków.

Źródło: http://www.gizmag.com/