WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Doustne urządzenie BrainPort V100 pomoże niewidomym

Produkt BrainPort V100 został właśnie zatwierdzony przez amerykańską FDA (Food and Drug Administration), wkrótce zatem znajdzie się w sprzedaży. Co czyni go rewolucyjnym?

Na pierwszy rzut oka jest to jedynie para zmodyfikowanych okularów. Nie służą one jednakże udawaniu Robocopa, gdyż ich celem jest pomoc niewidomym w dokładniejszym wykrywaniu, co znajduje się wokół nich. Początkowo może się to wydawać dziwne, bo przecież osobie z uszkodzonym wzrokiem raczej w niczym nie mogłyby pomóc okulary, jest jednak inaczej, bo technologia w sprytny sposób łączy się z ludzkim językiem.

Wszystko to za sprawą konwersji, do której zdolne są okulary, wykrywające wszystko to, co dzieje się wokół użytkownika i przemieniając obraz na impulsy elektryczne. Niewidomemu pozostaje więc wtedy nauczyć się, jak odczytywać przy pomocy językowego adaptera dane sygnały i dzięki temu rozróżniać rozmiar obiektów oraz ich położenie.

Uczucie to nie powinno należeć do nieprzyjemnych – obcowanie z BrainPortem porównywane jest do picia wody gazowanej, a natężenie impulsów można w razie potrzeby regulować. Niby proste, lecz jednakże wymagające wstępnego przygotowania – zanim ktoś ruszy w miasto ze swoim czujnikiem, musi najpierw zaliczyć łącznie dziesięć godzin zajęć z instruktorem i zdobyć odpowiedni certyfikat.

Cały ten pomysł może się z początku wydawać nieco problematyczny bądź niepoważny, bo ciągłe trzymanie fragmentu urządzenia na języku nie wygląda na rzecz zbytnio komfortową (jak widać na zdjęciu trochę przypomina to oddychanie przez rurkę pod wodą, czy tez dmuchanie w alkomat). Jest to jednak bardzo interesująca alternatywa dla klasycznej białej laski czy psa przewodnika. BrainPort V100 nie przywróci niewidomym widzenia lub wrażenia przestrzenności, ale z pewnością dostarczy sporo informacji na temat otoczenia. Potencjalny wpływ produktu na życie niewidomych (w samej Ameryce jest ich 1,2 miliona), komentuje w następujący sposób pracownik FDA William Maisel:

Takie medyczne innowacje mają potencjał, aby pomóc milionom ludzi. Niezwykle ważnym jest, abyśmy wciąż starali się rozwijać technologię, by dzięki niej ułatwiać życie niewidomym Amerykanom i pozwolić im na większą niezależność.

[źródło: sciencealert.com; zdjęcie: abcsalute.it]