WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Czy w drodze na Marsa czeka nas mieszkanie w metalowych puszkach?

Lockheed Martin zamierza zbudować środowisko zdatne do życia w kosmosie wewnątrz umieszczonego wewnątrz promu kontenera.

Statki kosmiczne, które obecnie funkcjonują, są raczej stworzone pod kątem krótkich przelotów na i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Trwają one około sześć godzin, czyli mniej więcej tyle, ile mi zajmuje pokonanie 250 kilometrów za pomocą polskiej komunikacji publicznej. Przy tak krótkich podróżach warunki na rosyjskim Sojuzie czy Dragonie SpaceX specjalnie nie przeszkadzają, ale te kosmiczne kanoe nie będą nie do wytrzymania podczas dziewięciomiesięcznego lotu na Marsa. I dlatego właśnie NASA wyselekcjonowała sześć firm, które mają przeprowadzić badania na temat większych kosmicznych kwater mieszkalnych.

Jedną z nich jest właśnie gigant Lockheed Martin i w czwartek zapowiedział on plany zbudowania pełnowymiarowego prototypu Deep Space Gateaway. Będzie to miało miejsce w Kennedy Space Center na Florydzie. Prototyp ten co prawda nie odleci w kosmos, ale ułatwi firmie kwestię wyklarować design takiej kapsuły. Bill Pratt, menadżer tego programu w LM, twierdzi, że najważniejsze będą dla niego „forma, dopasowanie i funkcjonalność”.

Aby zbudować mieszkalny kontener, firma odkurzy stary moduł Donatello, którego zadaniem było przewożenie potrzebnych do życia zapasów na ISS. Według szacunków, około 18 miesięcy zajmie przemodelowanie kontenera o rozmiarach 7×4,5 metra.

źródło: popsci.com | zdjęcie: lockheedmartin.com