Reklama

Droga Mleczna zawiera niedawno odkryty obszar, który jest niczym tykająca bomba

astronomia

Na łamach Monthly Notices of the Royal Astronomical Society ukazał się artykuł opisujący odkrycie dokonane przez astrofizyków obserwujących naszą galaktykę. Droga Mleczna zawiera bowiem obszar wypełniony gwiazdami mogącymi eksplodować w każdej chwili.

Region ten został nazwany Ostrogą Cefeusza i znajduje się pomiędzy Ramieniem Oriona, a gwiazdozbiorem Perseusza. Wspomniana Ostroga jest pasem umiejscowionym pomiędzy dwoma ramionami spiralnymi wypełnionym gwiazdami o rozmiarach trzykrotnie większych od Słońca.

Czytaj też: Droga Mleczna zderzy się z inną galaktyką. Wiemy, jak może to wyglądać

Są one nazywane gwiazdami typu OB w związku z emitowanymi przez nie niebieskimi falami światła. Tego typu obiektu są najrzadszymi, najgorętszymi, największymi i najkrócej żyjącymi gwiazdami w całej naszej galaktyce.

Droga Mleczna jest pełna gwiazd i galaktyk, które nadal ukrywają się przed wzrokiem astronomów

Naukowcy przyznają, że tam, gdzie znajdują się gwiazdy typu OB, tam występują najbardziej aktywne obszary, będące swego rodzaju tykającymi bombami. Astrofizycy udowodnili, iż nowo odkryte obiekty wchodzą w skład Drogi Mlecznej, choć nie mają pewności, jaki dystans oddziela je od naszej planety. Mają jednak nadzieję, że dalsze badania w tej sprawie dostarczą informacji na temat przeszłości całej galaktyki.