WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Ten dron do perfekcji opanował sztukę stabilnego lotu

Coraz więcej firm zaczyna wykorzystywać usługi dronów. Chociażby taki Amazon, który ma zamiar wkrótce przy ich pomocy dostarczać produkty do klientów . Poniższa technologia na pewno okaże się pomocna dla koncernu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu w Szwajcarii wynaleźli sposób na to, by dron zawsze utrzymywał jedną, stabilną pozycję podczas latania. Stabilizacja jest niezwykle ważnym elementem, ponieważ podczas dostarczania paczki dron może natknąć się na różnego rodzaju zagrożenia, nawet takie jak chociażby większe podmuchy wiatru. Spowodować mogą one różne usterki techniczne, które ostatecznie mogą doprowadzić do uszkodzenia tak i robota jak i delikatnej paczki.

Oprócz utrzymywania równowagi w locie, technologia pozwala dronom bezpiecznie wylądować w praktycznie każdej sytuacji. Wszystko to dzięki specjalnym, wycelowanym w podłoże kamerom oraz inercyjnym jednostkom pomiarowym. Te drugie wyposażone są w trzyosiowy akcelerometr, czujnik dystansu, żyroskop oraz oprogramowanie, które zbiera dane ze wszystkich tych wymienionych urządzeń. Dron, na którym testowano tę technologię posiadał procesor, podobny do tych obecnie wykorzystywanych w większości smartfonów (modelu nie podano). Podczas latania, gadżet analizuje otoczenie i zapisuje najbardziej charakterystyczne cechy krajobrazu. Zebrane dane pozwalają robotowi odnaleźć swoją pozycję, a następnie znaleźć bezpieczne miejsce do wylądowania.

Podejrzewam, że Amazon szybko wykupi patent na tę technologię od Szwajcarów i zaimplementuje ją w swoich dronach, by wkrótce bez jakichkolwiek uszkodzeń dostarczać za ich pomocą paczki do klientów.

[źródło i zdjęcie: technocrazed.com]