Naukowcy z Oak Ridge National Laboratory w USA zaprezentowani możliwości kontroli w tworzeniu metalowych elementów precyzyjnych, niespotykane we wcześniejszych, standardowych procesach wytwórczych. Dzięki technologii druku 3D precyzja wykonania poszczególnych części dalece przekracza to, co znane było dotychczasowej inżynierii.

Jak poinformował Ryan Dehoff ze wspomnianego ORNL, obecne możliwości precyzyjnego i pieczołowitego kontrolowania materiałów na etapie produkcji, mają w przyszłości całkowicie zmienić sposoby tworzenia metalowych elementów. Części tworzone przy wykorzystaniu nowatorskiej metody mają charakteryzować się większą wytrzymałością będąc jednocześnie znacznie lżejszymi od swoich odpowiedników, wytwarzanych tradycyjnymi metodami. Wszystko to zaś, dzięki możliwości czynnej kontroli procesu produkcyjnego. Metody tradycyjne polegają na zaplanowaniu produkcji oraz na wdrożenie planów w życie, natomiast nowoczesne podejście do inżynierii pozwala na czynne dostosowanie i kontrolowanie poszczególnych planów już w trakcie procesu produkcyjnego.

Metoda zademonstrowana przez zespół naukowców polega na spajaniu ze sobą, za pomocą wiązki elektronów, kolejnych warstw metalowego proszku, dzięki czemu produkowany obiekt jest niemal doskonały na każdym etapie produkcji. Mało tego, mogąc obserwować cały proces w trzech wymiarach, można czynnie wprowadzać poprawki do trwającej produkcji, dzięki czemu jej nadzorowanie jest nie tylko prostsze, ale i bardziej efektywne, dzięki ciągłej możliwości wglądu w mikrostrukturę powstającego przedmiotu.

Będąc świadomymi przewag druku trójwymiarowego nad tradycyjnymi metodami wytwórstwa czy klasycznymi założeniami inżynieryjnymi, czy ktokolwiek wątpi w rozwój tego sposobu produkcji? Wszak ciągle względnie raczkująca technologia już dziś daje możliwości tworzenia lepszych, bardziej wytrzymałych materiałów, które doskonale sprawdzają się w zaawansowanych technologicznie konstrukcjach, których doskonałymi przykładami są przemysł lotniczy czy motoryzacyjny. Znając możliwości już dostępnych technologii, można tylko gdybać jak wiele wniesie do rozwoju technologicznego jeszcze bardziej usprawniona metoda druku 3D.

Źródło: http://phys.org Zdjęcie: Oak Ridge National Laboratory

 

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej