WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Czy druk jest ważny w polskich firmach?

Brother Polska przeprowadziło badania na temat druku wśród przedstawicieli polskich małych i średnich przedsiębiorstw. Okazuje się, że jest on dalej istotną częścią działalności takich firm.

Druk jest kluczowy lub bardzo ważny dla 80% polskich przedsiębiorstw. Papiery są bardzo istotne dla sprawnego działania takich firm. Wynika to po części z regulacji prawnych. Piotr Baca, Country Manager w Brother Polska, mówi:

Wyniki naszego badania pokazują, że pogłoski o śmierci druku okazują się przesadzone. Widzimy, że polskie małe i średnie firmy nadal dużo drukują i szacujemy, że w ciągu najbliższych lat to się nie zmieni. Ciekawe jest to, jak ankietowani podchodzą do kwestii oszczędności. Z jednej strony zwracają uwagę na cenę materiałów eksploatacyjnych, z drugiej rzadko stosują rozwiązania techniczne do optymalizacji kosztów druku. Wytłumaczeniem może być tutaj kwestia niedostatecznej świadomości firm. Dlatego tak ważna jest edukacja rynku – w tym małych i średnich przedsiębiorstw – w zakresie korzyści oferowanych przez systemy do zarządzania drukiem. Rozwiązania tego typu stanowią bezpośrednią odpowiedź na bolączki polskich firm związane z produkcją dokumentów, takie jak zakup materiałów eksploatacyjnych, przejrzystość kosztów druku i serwis urządzeń.

Dla 996% ankietowanych najważniejszą funkcją wśród urządzeń jest drukowanie. 70% korzysta z kopiowania a skanowanie wykorzystuje 59% firm. Skanowanie z wysłaniem skanu na email interesuje tylko 26% uczestników badania a faksowanie wykorzystuje zaledwie 9% firm. 90% polskich małych i średnich przedsiębiorstw drukuje w technologii laserowej w czerni i bieli. Generalnie drukowanie czarno białe jest bardziej popularne – zaledwie 13% firm drukuje na kolorowo. 41% badanych firm wymienia drukarki co 5 lat, a 20% co 3 lata. 73% firm wymienia drukarki dopiero gdy ulegną zużyciu albo zepsuciu. Także 45% badanych przedsiębiorstw nie napotyka problemów z eksploatacją. Dla 21% problemem jest zakup materiałów eksploatacyjnych a dla 17% serwisowanie sprzętu.

Źródło: Materiały prasowe