WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Drukowane 3D tabletki na epilepsję

Amerykańska Agencja Żywności i Leków wydała zgodę na produkcję tabletki drukowanej za pomocą technologii 3D. Słyszeliśmy o wielu rzeczach, które mogą być wytwarzane  tą metodą, ale tabletki to jedna z mniej sztampowych.

84660549-800x450

Nowy lek, o nazwie Spritam jest produktem Aprecia Pharmaceuticals i służy do kontroli ataków epilepsji. Firma planuje produkować wiele różnych typów leków przy użyciu swojej własnej platformy druku 3D. Zaletą tej techniki jest możliwość dokładnego dodrukowywania warstw substancji, tak by dawkowanie było bardziej precyzyjne niż w wypadku konwencjonalnych tabletek.

Warto również zwrócić uwagę na aspekt produkcyjny. Standardowo leki wytwarzane są – jak wiele innych dóbr – w scentralizowanych fabrykach, a następnie dostarczane do aptek i placówek medycznych. W wypadku druku 3D, linia produkcyjna może znaleźć się stosunkowo blisko pacjenta. Mogłoby to oznaczać krótszy czas oczekiwania na lekarstwa.

Według Aprecii, Spritam wejdzie na rynek w pierwszym kwartale przyszłego roku. Jeśli technika ulegnie popularyzacji, na rynku lekarstw mogą zaistnieć bardzo interesujące zmiany.

[źródło i grafika: eteknix.com]