WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Drukowanie elektroniki inspirowane… ośmiornicą

Druk transferowy to metoda znana od dawna i szeroko stosowana. Jednak o ile większości osób metoda kojarzy się raczej z nanoszeniem nadruków na tekstylia, to drukowanie transferowe pozwala również na tworzenie elastycznej elektroniki. Właściwie jest najlepszą i najpowszechniejszą metodą do tego stosowaną, co nie oznacza jednak, że nie można jej jeszcze ulepszyć.

Co jednak z drukiem ma wspólnego ośmiornica? Przyssawkami znajdującymi się na jej mackach inspirował się zespół z południowokoreańskiego Ulsan National Institute of Science and Technology tworząc nowy materiał adhezyjny służący przenoszeniu nadruku (czyli elementów elektroniki) na podłoże. Rozwiązanie ma z jednej strony zapewniać silny chwyt, a z drugiej być łatwe do kontrolowania.

Przyssawki ośmiornicy działają na prostej zasadzie. Kiedy zwierzę chce się przyssać do powierzchni, jedna grupa mięśni powoduje zwężanie ścian przyssawki (a dzięki temu spadek ciśnienia i przyssanie), natomiast kiedy ośmiornica chce zwolnić uchwyt, druga grupa mięśni kurczy się powodując pogrubienie ścian przyssawki (a więc wzrost ciśnienia w jej wnętrzu).

Koreańczycy opracowując swój materiał adhezyjny nie stosowali kurczliwych włókien „udających” mięśnie, ale skorzystali ze zmiany właściwości polimeru pod wpływem temperatury. Pokryli oni porowaty materiał polimerem, który pod wpływem temperatury, już w 32 stopniach Celsjusza, zmienia swoje właściwości z hydrofilowych na hydrofobowe. Wraz z tą zmianą polimer kurczy się i tak jak zwężające się ściany przyssawki powoduje przyssanie. Aby odwrócić efekt, wystarczy go po prostu schłodzić.

Chociaż początkowo materiał ma być używany w druku transferowym, to jego autorzy widzą też bardziej bezpośrednie potencjalne zastosowanie w elektronice ubieralnej. Moglibyśmy nakładać na ciało „naklejki” z sensorami, a kiedy chcielibyśmy je zdjąć, wystarczyłoby umieszczenie pod strumieniem chłodnej wody.

[źródło i grafika: spectrum.ieee.org]