W podróży kosmicznej każdy kilogram ładunku to koszt ok. 20 tysięcy dolarów, co oznacza, że istotna jest jak największa redukcja masy. Zespół młodych, duńskich naukowców pracuje nad projektem biologii syntetycznej o nazwie CosmoCrops, gdzie wykorzystana zostałaby bakteria pozwalająca na drukowanie 3D wszystkiego potrzebnego do misji kosmicznej, przy użyciu najnowocześniejszego systemu wspólnej hodowli.

Joachim Larsen, jeden z uczniów pracujących nad projektem, powiedział portalowi Digital Trends, że starają się, aby eksploracja kosmosu była tańsza, ponieważ wiele wynalazków, których używamy w naszym codziennym życiu, zostały wymyślone na rzecz eksploracji wszechświata, chociażby sposób wykorzystania energii słonecznej. Ich wynalazek byłby w stanie wyprodukować wszystko od żywności do leków, dzięki czemu rakiety kosmiczny byłyby dużo lżejsze. Zespół zaprojektował specjalny rodzaj bioreaktora i bioinżynieryjnie wytworzoną bakterię, które mogą być wykorzystane do produkcji niezbędnych materiałów do drukowania 3D.

j-a5gkzu-720x480-c

Larsen ujawnił, że w bioreaktorze wykorzystują zdolność cyjanobakterii do produkcji cukru z promieniowania słonecznego i CO2 znajdującego się w powietrzu. Cukier jest wydzielany i wykorzystywany przez genetycznie modyfikowane B. subtilis, które mogą wytwarzać bioplastik. Ten może być później użyty w drukarkach 3D jako materiał. Bakteria musi być również trwała i zdolna do przetrwania w kosmosie.

Bakterie zostały wybrane ze względu na ich zdolność do tworzenia zarodników, które są nieaktywnymi formami organizmu i mogą przetrwać w postaci proszku, bez żadnego pokarmu oraz energii. Sam bioreaktor jest również zoptymalizowany do przetrwania w nieprzyjaznym środowisku, a konkretnie na Marsie. Wersja testowa systemu funkcjonowania hodowli ma zostać pokazana w przyszłym miesiącu.

Według zespołu naukowców pracujących nad tym projektem znaczący rozwój nastąpi w przeciągu kilku najbliższych lat, a nie dekad. Może kiedyś technologia ta znajdzie również zastosowanie tu na Ziemi.

[Źródło: digitaltrends.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!