[Notka sponsorowana]

Tworząc stronę internetową do wyboru mamy kilka CMS-ów, za pomocą których w ciągu kilku kroków możemy całkowicie od zera stworzyć własną witrynę. Najpopularniejsze CMS-y to Drupal, Joomla oraz WordPress. W poniższym artykule przedstawimy wady oraz zalety tych systemów oraz podpowiadamy, który z nich powinno się wybrać.

Czym jest CMS?

CMS jest skrótem od anglojęzycznego wyrażenia Content Management System. W naszym ojczystym języku oznacza to System Zarządzania Treścią. To oprogramowanie pozwalające na tworzenie, zarządzanie oraz dowolną edycję treści na naszej stronie internetowej. W przypadku wielu CMS-ów nie jest wymagana żadna wiedza programistyczna, jednakże znajomość podstaw znacznie pomaga w administracji. W ramach tego systemu możemy dodawać i edytować artykuły, moderować komentarze, zarządzać kontami użytkowników oraz zmienić wygląd strony.

CMS to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną stworzyć w stosunkowo prosty sposób własną stronę internetową w oparciu o gotowe rozwiązania.

Najpopularniejsze systemy stosowane przez miliony użytkowników to: Drupal, WordPress oraz Joomla.

WordPress – charakterystyka

WordPress jest prawdopodobnie najbardziej znanym systemem zarządzenia treścią na świecie. Skrypt ten przypomina z wyglądu bloga niż typowego CMS-a. Ze względu na to, że system ten stworzony został w oparciu o środowisko Open Source wybierany jest przez programistów, którzy chcą stworzyć prostą stronę internetową.

WordPress charakteryzuje się tym, że jest bardzo łatwy w użyciu. Jego obsługa jest intuicyjna i w większości przypadków podjęcie jakiegokolwiek działania w panelu wymaga zaledwie paru kliknięć. System ten słynie też z tysięcy darmowych jak i płatnych wtyczek, które pomagają rozszerzyć funkcjonalność strony. Osoby korzystające z WordPressa mogą również liczyć na bardzo duże wsparcie ze strony społeczności, zarówno obcojęzycznej jak i polskiej. Dużą zaletą tego CMS-a jest to, że twórca ma do dyspozycji tysiące darmowych szablonów, przez co nie musi spędzać wielu monotonnych godzin na projektowaniu witryny. Dostępne są także motywy płatne, które z reguły oferują o wiele więcej możliwości.

Niestety pomimo wielu zalet WordPress ma również swoje wady. Pierwszą z nich jest wydajność. Wymóg instalacji wielu wtyczek bardzo negatywnie wpływa na to jak działa nasza strona. WordPress pod kątem bezpieczeństwa w porównaniu z innymi CMS-ami, takimi jak Joomla czy Drupal, zostaje daleko w tyle.

Joomla – charakterystyka

Joomla jest skryptem nieco bardziej zaawansowanym niż wspomniany powyżej WordPress. Wybierany jest on przez programistów, którzy w planach mają założenie bardziej wymagającej strony internetowej.

Joomla jest skryptem łatwym w instalacji, a cały proces nie wymaga żadnych umiejętności programistycznych. Wystarczy dosłownie kilkanaście minut, by system zaczął działać. Podobnie do wspominanego WordPressa skrypt ten posiada kilka tysięcy darmowych wtyczek. Osoby tworzące strony internetowe na tym CMS-ie do dyspozycji mają pomoc aktywnej społeczności oraz samych twórców skryptu. Tak jak zostało to wspomniane na początku tego akapitu – skrypt ten jest nieco bardziej zaawansowany od WordPressa. Administrator pod ręką ma wiele ciekawych narzędzi, które pomogą mu w zarządzaniu użytkownikami oraz nawigacją strony.

Joomla z pewnością nie jest przeznaczona dla osób, które po raz pierwszy w życiu mają kontakt z CMS-em. Osoby początkujące mogą być przerażone ogromem możliwości oraz funkcji. Kolejną wadą jest to, że wtyczki i motywy, które w WordPressie są darmowe tutaj są płatne.

Drupal – charakterystyka

Ostatnim opisywanym systemem zarządzania treścią jest Drupal. Stanowi on najbardziej kompleksowy CMS dostępny na rynku. Skrypt posiada bardzo rozbudowane środowisko programistyczne, przez co można go określić bardziej jako platformę dla programisty niż proste narzędzie CMS. Używany jest najczęściej przez osoby, które nie mogły wdrożyć swoich pomysłów we wcześniej opisywanych systemach z powodu różnych ograniczeń. Administrator pracując w Drupalu ma nieograniczone możliwości tworzenia oraz rozwoju strony internetowej. Z pewnością jest to system, który oferuje najwięcej.

Drupal w swojej podstawowej i darmowej wersji oferuje swoim użytkownikom dostęp do prawie wszystkich narzędzi niezbędnych do stworzenia profesjonalnej strony internetowej. Ten CMS ma bardzo wiele zalet. Drupal słynie z tego, że pozwala na tworzenie i zarządzanie wieloma rodzajami treści, np. ankiety, tekst, blog, podcasty, statystyki czy video. Kolejną rzeczą wpływającą na korzyść Drupala jest fakt, iż twórca ma dostęp do zaawansowanej administracji użytkownikami. Może zarządzać ich rolami na stronie oraz przydzielać im zadania. Z racji tego, że Drupal należy do oprogramowania Open Source administrator ma możliwość tworzenia oraz edycji wtyczek.

Do wad Drupala z pewnością należy zaliczyć to, że jest on bardzo ciężki w obsłudze. Osoby, które po raz pierwszy będą miały styczność z tak skomplikowanym systemem z pewnością poczują się przytłoczone. Większość firm, które chcą założyć własną stronę w oparciu o ten CMS decyduje się na skorzystanie z usług serwisów specjalizujących się w tym systemie (sprawdź – https://smartbees.pl/uslugi/strony-internetowe).

Podsumowanie – który CMS wybrać?

Wszystko zależy od tego, co chcemy uzyskać. Jeżeli zależy nam na założeniu i prowadzeniu prostego bloga to powinniśmy wybrać WordPressa. W przypadku, gdy zależy nam na stworzeniu potężnego serwisu internetowego Drupal jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Korzystają z niego takie strony jak np. oficjalna strona Białego Domu w Stanach Zjednoczonych, czy też strona najpopularniej uczelni na świecie – Harvard.

[Notka sponsorowana]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!