WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Dubaj planuje budowę Hyperloop

Hyperloop, czyli kolej poruszająca się w tunelu z obniżonym ciśnieniem, to pomysł przedstawiony po raz pierwszy w 2013 roku przez Elona Muska (i jednocześnie znak towarowy należący do jego SpaceX, ale nie to jest najważniejsze). Koncepcję rozwiązania przedstawiono na przykładzie połączenia Los Angeles i San Francisco, jednak wiele wskazuje na to, że pierwsza komercyjnie dostępna linia nie powstanie w USA. Do dziś bowiem wiemy już o planach budowy Hyperloop z Wiednia do Bratysławy, linii w Szwajcarii oraz niedawno przedstawionym projekcie połączenia Szwecji z Finlandią.

Do wyścigu postanowiły dołączyć także Zjednoczone Emiraty Arabskie. Bliskowschodni bogacze planują połączyć linią Hyperloop oddalone od siebie o 105 kilometrów miasta Dubaj i Fudżajra (stolice emiratów o tych samych nazwach). Przebycie tej odległości miałoby zająć kapsułom 10 minut. Dla porównania, żeby przebyć, tradycyjnym pociągiem, podobną odległość z Gliwic do Krakowa, trzeba na to poświęcić co najmniej 2,5 godziny.

Zanim jednak ruszą jakiekolwiek prace Dubajczycy postanowili ogłosić konkurs na projekt Hyperloop. Zawody, nazwane Build Earth Live, odbędą się w Dubaju we wrześniu tego roku. Setka drużyn z całego świata będzie próbowała zaprojektować idealnie działające rozwiązanie. Sześć spośród nich będzie mogło przedstawić swoje prace w finale, w którym zostaną ocenione przez panel ekspertów. Oczywiście najlepsze pomysły mają szansę na realizację w projekcie wycenianym wstępnie na 6 miliardów dolarów.

[źródło i grafika: futurism.com]