WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Dubaj prezentuje plany pierwszego na świecie biurowca wydrukowanego w 3D

Praca w przepastnym kompleksie klitek, składających się z biurka, komputera i telefonu nie należy raczej do naszych największych marzeń. Co innego, kiedy miejscem naszego zatrudnienia jest tak futurystyczna konstrukcja.

Niestety są to póki co jedynie architektoniczne plany, ale znając możliwości finansowe szejków Dubaju, jest szansa, że wkrótce coś takiego zostanie zbudowane. Koncept został przedstawiony przez UAE National Innovation Commitee i zakłada on zagospodarowanie dwustu metrów kwadratowych gruntu niedaleko niedawno otwartego Muzeum Przyszłości w Dubaju. Budynki miałyby pełnić rolę „centrum dowodzenia” dla pracowników tej placówki.

_dubai3d3

Ten budynek będzie dowodem na wydajność i kreatywność technologii drukowania 3D, która – mamy nadzieję – będzie pełnić poważną rolę w przekształcaniu obecnych trendów w konstrukcji i designie. Liczymy, że uda nam się skorzystać z ewentualnego sukcesu, dzięki czemu nasz kraj stanie się globalnym ośrodkiem innowacji oraz drukowania 3D. To jeden z wielu naszych kroków w tym kierunku.

Takie, całkiem ambitne, nadzieje ma Minister Spraw Gabinetowych Zjednoczonych Emiratów Arabskich –  Mohammed Al Gergawi. Warto przyjrzeć się samym szczegółom powstawania tego szumnie reklamowanego projektu: nie tylko zewnętrzne elementy będą wyprodukowane przez druk 3D. Całe wnętrze, łącznie z meblami i elementami konstrukcyjnymi, skorzystają z tej samej technologii.  Zdaniem zwolenników tego imponującego budynku, będzie to „obecnie najbardziej zaawansowana, w pełni funkcjonalna konstrukcja wydrukowana w 3D”.

Daty rozpoczęcia oraz ukończenia projektu nie zostały jeszcze podane. Możemy jednakże już teraz stwierdzić, że – wbrew temu, co myśli się o rozrzutności eksporterów ropy naftowej z ZEA – te budowle pomogą oszczędzić pieniądze. Czas produkcji zostanie bowiem skrócony o 50-70 procent, koszty pracy o 50-80 procent, Produkcja odpadów budowlanych spadnie o 30-60 procent, co również zmniejszy koszty związane z ich usuwaniem.

[źródło i grafiki: sciencealert.com]