WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dubaj zbuduje największą elektrownię słoneczną na świecie

W Dubaju lubią budować wielkie rzeczy. Wyjątkiem nie jest niedawno zaaprobowany projekt elektrowni słonecznej typu CSP (skoncentrowana energia słoneczna) – do 2020 ma wytwarzać 1000 megawatów mocy, a do 2030 – 5 000 megawatów.

Dubai Water and Electricity Authority (DEWA) ogłosiło rozpoczęcie przedsięwzięcia, którego kulminacją ma być powstanie największej elektrowni słonecznej typu CSP w historii. Pięć wchodzących w jej skład zakładów zlokalizowane zostanie w obrębie Mogammed Bin Rashid Al Maktoum Solar Park.

oyn8qqeaoksnimrqmct7

Pierwsza faza projektu ma zostać zakończona na przełomie roku 2020 i 2021 – wówczas produkowane będzie 1000 megawatów mocy. Do 2030 liczba ta ma zostać potrojona – to dość by zwiększyć całkowitą produkcję energii elektrycznej w emiracie o 25%.

Dla porównania, obecnie największa elektrownia działająca w oparciu o koncentrację promieni słonecznych – kalifornijska Ivanpah CSP wytwarza „marne” 392 MW mocy. Mająca zostać ukończona do 2020, marokańska elektrownia Quarzazate osiągnie moc 580 MW.

oyn8qqeaoksnimrqmct7

Elektrownia oparte o skoncentrowaną energię słoneczną nie wykorzystują ogniw fotowoltaicznych. Zamiast tego działają w oparciu o zestaw luster – zwanych heliostatami – w celu skupienia światła słonecznego padającego na duży obszar w niewielkiej przestrzeni, która zwykle znajduje się na szczycie wieży. Następuje przemiana energii promieniowania świetlnego w energię termiczną, która następnie konwertowana jest na energię mechaniczną i ostatecznie – elektryczną. Zaletą tego typu rozwiązania jest względna łatwość magazynowania energii – zważywszy, że czynnik roboczy potrzebuje czasu, by ostygnąć, elektrownia tego typu może funkcjonować również po zmroku.

W dubajskiej elektrowni stanie jedna wieża i kilka tysięcy heliostatów. Do produkcji energii wykorzystana zostanie turbina parowa. Co ciekawe, cena energii elektrycznej wyniesie jedynie 8 centów za kilowatogodzinę. Po ukończeniu, elektrownia ograniczy emisje dwutlenku węgla o 6.5 miliona ton rocznie. Dla porównania, typowa elektrownia węglowa, emituje 3.5 miliona ton rocznie.

gfblbkkrr4uvwuhagskz

Nowa elektrownia jest częścią programu Dubai’s Clean Energy Strategy 2050 – zgodnie z jego założeniami, emirat do 2020 ma produkować 7 procent całej energii elektrycznej z czystych źródeł energii, do 2030 – 25 procent, a do 2050 – 75%.

[źródło i grafika: gizmodo.com]