WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dwie komety przelatują blisko Ziemi

W pobliżu Ziemi przelatują właśnie dwie komety. Jedna z nich najbliżej naszej planety znalazła się wczoraj, druga natomiast na najmniejszą odległość do Ziemi zbliży się dzisiaj. Są to odpowiednio 252P/LINEAR oraz P/2016 BA14. Tak bliski Ziemi przelot dwóch komet w niemal tym samym czasie jest wielką rzadkością i prawdziwą gratką dla astronomów – także amatorów.

Choć większa z komet, 252P/LINEAR najbliżej Ziemi znalazła się wczoraj, to w tym czasie widoczna była wyłącznie z półkuli południowej. Na półkuli północnej najlepiej widoczna ma być pomiędzy 24 a 27 marca, kiedy będzie można ją zaobserwować w gwiazdozbiorze Skorpiona. Aby podziwiać jej piękny, zielony blask, nie będzie potrzebny żaden sprzęt. Przy dobrych warunkach atmosferycznych powinna być widoczna gołym okiem.

Do obserwacji mniejszej, P/2016 BA14, podążającej za swoją większą siostrą z jednodniowym opóźnieniem, niestety potrzebny jest już teleskop. Niewielka odległość pomiędzy obiema kometami oraz ich podobna orbita zdają się sugerować, że kiedyś mogły one stanowić jedno ciało niebieskie, rozerwane siłami pływowymi jakiejś planety.

Zarówno 252P/LINEAR jak i P/2016 BA14 przemkną bardzo blisko Ziemi, w odległości około 5,2 oraz 3,5 miliona kilometrów, co czyni je odpowiednio piątą i trzecią kometą najbliższą naszej planety jakich przelot kiedykolwiek zaobserwowano. Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto w najbliższych dniach patrzeć w niebo. Jeżeli teoria o powstaniu dwóch komet na skutek rozerwania większego obiektu okaże się prawdziwa, to wraz z kometami ciągnąć powinna chmara kosmicznego pyłu, która może w naszej atmosferze spowodować piękny deszcz meteorów.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]