WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jak dwutlenek węgla rozprzestrzenia się w atmosferze

NASA wykorzystała pomiary satelitarne dwutlenku węgla, aby stworzyć nowy, zaskakujący film 3D, który pokazuje w jaki sposób poruszają się gazy cieplarniane w atmosferze ziemskiej. W nieco ponad minutę widać, jak wirują stężenia CO2 – aż do nieba – i ogarniają północną półkulę.

Dane pochodzą z satelity NASA Orbiting Carbon Observatory-2 (OCO-2), który został uruchomiony w 2014 roku do pomiaru zawartości dwutlenku węgla w atmosferze w skali regionalnej. Obserwacje, które obejmują okres jednego roku, od września 2014 do września 2015 – zostały następnie połączone z wysokiej rozdzielczości modelem pogody, by mogły dać niebywały obraz 3D.

Dwutlenek węgla, który jest wytwarzany w dużych ilościach przez spalanie paliw kopalnych, szybko nagrzewa naszą planetę. Naukowcy wiedzą, że około 50% emisji wyprodukowanej przez człowieka pozostaje w atmosferze, około 25% absorbuje ocean, a pozostałe 25% jest absorbowane przez roślinność. Czego wciąż próbują się dowiedzieć, to które ekosystemy absorbują jaką ilość CO2.

Pokazując, jak dwutlenek węgla porusza się wokół Ziemi, nowa wizualizacja 3D może pomóc naukowcom klimatycznym odpowiedzieć na niektóre z tych pytań. „Staramy się budować potrzebne narzędzia, aby zapewnić dokładny obraz tego, co dzieje się w atmosferze i przełożyć go na dokładny obraz tego, co dzieje się z przepływem” powiedział Lesley Ott, naukowiec obiegu węgla w NASA Goddard. „Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale to jest naprawdę ważny i konieczny krok w tym łańcuchu odkryć dotyczących dwutlenku węgla.”

Źródło: theverge.com