WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dzieła nastoletnich naukowców – elastyczne superkondensatory i inteligentne bandaże

Licealiści z Singapuru – Marion Pang Wan Rion, Joy Ang Jing Zhi i Sonia Arumuganainar zrobili projekt dotyczący superkondensatorów opartych na grafenie. Chcieli, aby były one lżejsze i bardziej elastyczne niż obecnie istniejące – jak te wykorzystywane do zbierania energii w samochodach elektrycznych.

Zespół zajął miejsce wśród 16 finałowych w Google Science Fair w tym roku. Opracowali farbę z grafenu, która przylega do każdej powierzchni oraz wciąż jest stabilna i elastyczna. 18-letni Zhi wyjaśnił, że to superkondensator, który może być malowany bezpośrednio na karoserii. Farba stanowi połączenie oderwanych płatków grafenu ze standardowym, szkolnym klejem. Zhi powiedział, że  w przyszłości te elastyczne superkondensatory mogą być częścią zespołu inteligentnego zegarka lub być wykorzystywane do implantów biologicznych.

Tymczasem Anushka Naiknaware (13 lat) z Portland w stanie Oregon także chce budować lekką i elastyczną elektronikę. Anushka chciała stworzyć czujnik do monitorowania wilgoci wokół rany unikając zmiany bandaża, co umożliwiłoby powolne gojenie. Wypełniła wkład atramentowy przewodzącym tuszem, aby wydrukować swoje czujniki na bandażach i opracowała monitor do zakładania na nadgarstek pacjenta, aby mógł on zbierać dane z czujników. Naiknaware otrzymała jedną z dwóch głównych nagród dla najlepszych rozwiązań dla trudnych wyzwań inżynierskich na Lego Education Builder.

Źródło: http://spectrum.ieee.org/