WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Dzień z życia w najszybciej rozwijającej się metropolii świata – Chongqing

To fascynujące i przerażające zarazem, że gdzieś daleko, poza powszechną świadomością, w ciągu – wydawałoby się – kilku lat, potrafi wyrosnąć wielomilionowe miasto, takie jak Chongqing.

Najludniejsze państwo na świecie, jakim są Chiny, zdaje się rządzić swoimi wyjątkowymi prawami. Miastami, które mają tam około miliona mieszkańców, co w Polsce byłoby wartością niezwykle wysoką, nikt się nie interesuje, a uwagę zwracają dopiero wzrastające molochy jak Chongqing. Dzięki takim ludziom jak Tim Franco, fotograf, który spędził sporo czasu w tej chińskiej metropolii, możemy się dowiedzieć, jak to jest żyć w tak ogromnym skupisku ludzi.

O jakich konkretnie liczbach mówimy? Samo miasto liczy około 8 milionów mieszkańców, ale jeżeli weźmie się pod uwagę tereny podmiejskie oraz dużą część niezarejestrowanych pracowników, wartość wzrośnie do 30 milionów. To, jak pewnie zdajecie sobie sprawę, 75% ludności, która zamieszkuje nasz kraj. Wystarczy powiedzieć, że w zeszłym roku liczba mieszkańców Chongqing rosła o 4000 tygodniowo. Z tego powodu, właściwie każdego dnia są rozpoczynane nowe projekty mieszkalne, a miasto rozrasta się tak wzwyż, jak i wszerz, zagarniając za pomocą mostów coraz więcej terytorium.

Źródło: gizmodo.com