Jedna scena z filmu, a raczej jeden detal w nim zawarty potrafi narobić sporo problemów twórcom. Weźmy dla przykładu American Hustle i scenę z mikrofalą. Cytowany tam przez Jennifer Lawrence artykuł istnieje, ale akurat wypowiedziała stwierdzenie, które w ogóle się w nim nie pojawiło.

American Hustle to film dziejący się w późnych latach ’70 dwudziestego wieku. Mikrofalówki wówczas zaczęły wchodzić hurtem do amerykańskich mieszkań, chociaż w opinii publicznej występował strach przed ich negatywnym działaniem na zdrowie człowieka (jakby nie patrzeć, występuje również do dziś). W scenie widzimy jak postać grana przez Jennifer Lawrence, wkłada potrawę  w metalowym naczyniu, co doprowadza do spalenia się mikrofali. Zdarzenie mocno odrzuca bohaterkę od samej technologii, co mocno wychodzi przy późniejszym dialogu z postacią, w której rolę wcielił się Christian Bale. Pani Jennifer zarzuca, że mikrofalówka zabiera przy podgrzewaniu wszystkie wartości odżywcze z pożywienia, co zresztą podpiera artykułem. I to w dodatku takim istniejącym naprawdę. Jego twórcą jest Paul Brodeur, lecz niestety, jego tekst mówi zupełnie o czym innym.

Nazwa magazynu nie została jednoznacznie podana w filmie, ale imię i nazwisko twórcy artykułu już tak. Paul Brodeur to człowiek, który pisał wówczas dla The New Yorker. Użyty tekst zaś pochodzi z wywiadu z nim z magazynu People (faktyczną kopię znajdziecie tutaj). Jak sam wskazuje, mówił tam nie o zabieraniu wartości odżywczych z jedzenia, a o negatywnym oddziaływaniu mikrofal na nasze ciało. Sama technologia była wtedy nieodpowiednio sprawdzona oraz nieszczelna, przez co ryzyko związane z wystawieniem na promieniowanie było bardzo wysokie. Prawnicy pana Brodeur bardzo naciskają na fakt, że w artykule nie było nawet najdrobniejszej wzmianki o „kradzieży wartości odżywczych”, co sprowadza się do ubliżenia samego dziennikarza.

Co wchodzi w grę w sprawie sądowej? Paul Brodeur pozwał twórców filmu na milion dolarów amerykańskich i jeśli wygra batalię w sądzie, to najprawdopodobniej jego imię zostanie po prostu sprytnie wycięte z następnych kopii filmu. Stawka jest zatem wysoka dla obu stron konfliktu. Ciekawe tylko kto wyjdzie z tego zwycięsko.

[źródło i zdjęcie: paleofuture.gizmodo.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej