WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dzikie obszary przyrody są niszczone w zastraszającym tempie

Co roku obszar na Ziemi zajęty przez dziką przyrodę maleje o 132 tysiące kilometrów kwadratowych. Oznacza to, że w przeciągu ostatnich 25 lat jedna dziesiąta z dzikich terenów uległa zniszczeniu. 

Wykorzystując dane z map z wczesnych lat 90-tych , międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że około 3,3 miliona kilometrów kwadratowych puszczy zostało zniszczone od 1993 roku w wyniku działalności człowieka takiej jak np. górnictwo. Według naukowej definicji obszarów dzikiej przyrody są to „biologicznie i ekologicznie nienaruszone w dużej mierze krajobrazy, które są w większości wolne od ingerencji człowieka”. Obecnie obszary dzikie wynoszą zaledwie 23% całkowitej masy lądowej Ziemi.

Figure1_final_v2

Największy spadek obszaru pustyni odnotowano w Amazonii (prawie jedna trzecia) i Afryce Środkowej (starta ok. 14%). Zdaniem naukowców najbardziej alarmujące jest to, że prędkość, z jaką tracimy obszary dzikiej przyrody jest znacznie większa niż tempo, z jakim tworzone są obszary chronione. Całkowita liczba nowych terenów to tylko 2,5 miliona kilometrów kwadratowych.

Badacz James Watson z Uniwersytetu w Queensland w Australii przestrzega, że zmienionych obszarów pustyń nie da się już przywrócić do stanu pierwotnego. Należałoby coś zmienić w sposobie postępowania człowieka z przyrodą, zanim będzie za późno.

Źródło: http://www.sciencealert.com/