W zeszłym tygodniu meteorolodzy z  St. Louis zanotowali dziwną chmurę, która kierowała się w stronę Meksyku. Najbardziej zaskoczył ich fakt, że zmieniała ona swój kształt. Początkowo myśleli, że jest to jakaś usterka radaru. Ale prawda okazała się inna.

Po analizie odbić okazało się, że jest to ogromny rój motyli monarchów, który leci na zimę w meksykańskie góry. Techniczne dojście do takich wniosków brzmi:

Obserwatorzy naszych danych radarowych zauważyli ruchy nad północnym Illinois i centralnym Missouri. Duża wartość współczynników odbicia oraz niskie wartości współczynników korelacji wskazują, że są to obiekty biologiczne. Pierwszy współczynnik wskazuje, że jest to płaski obiekt, drugi że zmienia on kształt. Myślimy że są to monarchy. W locie, dla radarów, wyglądają one płasko, a ruch skrzydeł powoduje zmianę kształtu.  NWS St. Louis życzy im bezpiecznej podróży na południe!

Populacja tych owadów, w Ameryce, zdecydowanie się zmniejsza i w tym roku osiągnęła rekordowo niską liczbę. Spowodowane to jest utratą siedlisk a także ekstremalną pogodą. Piękne jest, że sam kształt tego roju przypomina motyla. Po oraz ostatni tego typu przypadek był widoczny w 2011 roku, gdzie tysiące ptaków uformowały się w kształt ogromnego ptaka, a następnie upadły martwe.

ptaki 3

ptaki2

Źródło: http://www.citylab.com/, zdjęcia: NWS St. Louis

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej