WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Na egzoplanecie wieje gorzej niż na dworcu w Kielcach

Badacze z University of Warwick postanowi przyjrzeć się bliżej pogodzie na planecie HD 189733b. Planetę tą wybrano nieprzypadkowo. Znajduje się ona stosunkowo blisko – około 63 lat świetlnych od Ziemi i jest duża, mniej-więcej wielkości Jowisza.

Egzoplaneta okrążająca gwiazdę HD 189733A jest na tyle wdzięcznym obiektem obserwacji, że była to także pierwsza planeta znajdująca się poza Układem Słonecznym której barwę udało się nam zaobserwować. Planeta jest niebieska, jednak nie od wody, a od padającego na niej deszczu szklanych odłamków.

Na HD189733B panuje temperatura około 12000C, co jednak nie powinno dziwić. Okrąża ona bowiem swoją macierzystą gwiazdę po bardzo ciasnej orbicie o długości obiegu zaledwie 2,2 dnia. Kilka dni temu poznaliśmy również prędkość wiatru na tej planecie, co, biorąc pod uwagę odległość, nie było łatwym zadaniem.

Badacze mieli pewność, że z braku naturalnych przeszkód, takich jak ziemskie kontynenty, wokół równika planety powinien wiać stały wiatr. Do określenia jego prędkości użyto tej samej metody, którą wykorzystano wcześniej do określenia koloru planety, czyli pomiaru barwy widma gwiazdy przechodzącego przez jej atmosferę. Tym razem jednak porównano widmo przechodzące przez atmosferę po obu stronach planety. Porównując efekt Dopplera w absorpcji światła przez atmosferę po obu stronach planety (gdzie wiatr wieje odpowiednio do nas i od nas) obliczono, że jego prędkość wynosi około 8700 km/h.

[źródło i grafika: engadget.com]