[Notka sponsorowana]

Zakup mieszkania związany jest oczywiście z jego pełną adaptacją na potrzeby właściciela. Przygotowanie podłóg, ścian, pełne wyposażenie. Nie ma znaczenia czy mowa o kupnie kompletnie nowego lokum od dewelopera czy myślimy o mieszkaniu z rynku wtórnego. W obu przypadkach czeka nas sporo zachodu aby doprowadzić lokum do jego oczekiwanego stanu. Wielu z nas uczy się na własnych błędach.
W tym wypadku ze względu na konsekwencje złych wyborów, warto skorzystać z doświadczeń i porad innych osób.

Wykończenie mieszkania, a jego remont – dwie różne sprawy

Koniecznie należy rozdzielić dwie kwestie, mianowicie wykończenie nowego mieszkania to zupełnie inne działania niż remont, modernizacja. Całkowite przygotowanie wnętrz sprawia, że należy zainwestować nie tylko w odpowiednie materiały i fachowców ale również w zakup urządzeń, dopasowanie ich do własnych potrzeb aby przygotować mieszkanie na określonym standardzie. Z kolei remont niekoniecznie będzie obejmował całe mieszkanie, może być skupiony na konkretnych częściach.

Wybór specjalistów od remontów

Decyzja wyboru konkretnej firmy remontowej wymaga sprawdzenia wielu elementów i detali. M.in. są to zakres prowadzonych prac, doświadczenie, koszty, jakość wykonywanych prac.

Na wstępie wszystko rozbija się o pieniądze. Należy jednoznacznie stwierdzić jaki budżet na remont można przeznaczyć. Generalnie lepsza ekipa remontowa oznacza wyższą cenę, ale nie zawsze. Na początku dobrze zrobić research i zebrać informacje od znajomych w celu znalezienia sprawdzonej ekipy. Jeżeli nie posiadamy kontaktu do dobrych specjalistów, należy dokładnie rozeznać się na rynku, sprawdzić doświadczenie a przede wszystkim realizacje różnego rodzaju firm i przekonać się na własne oczy jak prezentują się ich realizacje. Można również pozbierać opinie, choćby internetowe

Ile kosztuje remont, ile biorą specjaliści?

Nie da się dokładnie wyliczyć kosztów remontów, wskazać jednoznacznie, że za podłogi i ściany w kuchni zapłaci się tyle, a realizacja sypialni to konkretna suma pieniędzy. Jest to spowodowane chociażby tym, że różny jest poziom realizacji firm remontowych, cena zależy od miasta, od wielkości powierzchni, od zasad rozliczeń czy też stosowanych technik i wyboru materiałów. Jedyne co można zrobić to  uśrednić różnego rodzaju prace, które pozwolą uświadomić sobie koszty z tym związane.

Standardowe prace remontowe opierają się na malowaniu ścian, sufitów, ich gruntowaniem, kładzeniem odpowiednich tynków, prawidłowym przygotowaniu podłóg. Malowanie sufitów, ścian, ich pełne przygotowanie związane będzie z kosztem około 35 zł/m2. Decydując się na tapetowanie ścian trzeba liczyć się z wydatkami rzędu 24 zł/m2. Pozostając przy ścianach, jeśli zdecydujemy się na kafelki ścienne to należy liczyć się z wydatkami około 60 zł/m2. Schodząc ze ścian, kierując się w stronę podłóg należy rozgraniczyć wiele opcji. Z jednej strony istnieje możliwość położenia paneli podłogowych czy też parkietu. Tutaj wydatki będą odpowiednio: 20 zł i 40 zł za metr kwadratowy. Podłogi w łazienkach, podłogi w kuchni to zazwyczaj płytki podłogowe, a koszt ich położenia to około 70 zł/m2. Przygotowanie do remontu to czasem również prace przygotowawcze, czyli np. zrywanie tapet, skuwanie ścian wyceniane na około 20 zł za metr. Kwadratowy.

Remonty łazienki zazwyczaj niosą za sobą zakup i montaż nowych sprzętów i armatury. Sam montaż wanny, brodzika czy ubikacji to wydatek od 70 do 200 złotych od sztuki. Dlatego każdy element należy dokładnie przemyśleć i przygotować się pod kątem finansów. Tutaj sprawdzona strategia zakłada założenie wydatków do 30% wyższych niż pierwotnie zakładane.

Zakup materiałów czyli kolejne koszty

Każdy remont wiąże się z zakupem konkretnych materiałów. Począwszy od podkładów, a skończywszy na kupnie odpowiednich płytek czy zastosowaniu danego rodzaju parkietu. Wszystko ma swoją cenę i zależne jest przede wszystkim od jakości. Warto przed remontem dokładnie omówić zakup materiałów ze specjalistami z firmy remontowej. Bardzo wygodną opcją jest zlecenie zakupów ekipie budowlanej. Wtedy warto poprosić o dokładne rozliczenie, zarówno rachunków jak i zużycia materiałów. Grunt to nie oszczędzać na materiałach i nie decydować się na coś tylko dlatego, że coś jest względnie tanie. Im tańszy materiał tym krótsza jego trwałość, a kolejny remont chcielibyśmy przecież odsunąć jak najdalej w czasie.

[Notka sponsorowana]