WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Eksperci ostrzegają: uwaga na autonomiczne roboty

Wraz z rozwojem technologii wizja apokalipsy rodem z Terminatora wydaje się coraz bardziej prawdopodobna. Naukowcy z całego świata uważają, że jeśli ONZ nie rozpocznie działań mających na celu ograniczenie użycia robotów w celach militarnych, efekty mogą okazać się poważne.

Dyskusja nad tym problemem rozgorzała ostatnio w głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Mimo to, zwolennicy ograniczeń nie wierzą w odpowiednio szybkie rozwiązanie tej kwestii. Według nich, przy obecnym tempie rozwoju badań nad sztuczną inteligencją, nawet niewielkie opóźnienia mogą okazać się kluczowe. Jak przyznał jeden z członków organizacji, niektóre osoby lokują ogromne pieniądze w rozwój tej technologii i prędzej czy później będą oni chcieli korzystać ze swoich inwestycji.

Pojawiają się głosy, jakoby przedstawiciele Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych byli przeciwni zakazom. Rzekomo dążą oni do ograniczenia jedynie tych technologii, które miałyby dopiero powstać. Postawa mocarstw ma solidne podstawy – w końcu owe kraje są jednymi z największych beneficjentów rewolucyjnych rozwiązań militarnych.

[źródło i grafika: ibtimes.com]