WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Ekspert ds. bezpieczeństwa opublikował 427 milionów haseł skradzionych z MySpace

Thomas White, ekspert ds. bezpieczeństwa znany pod pseudonimem TheCthulhu opublikował bazę danych zawierającą 427 milionów haseł 360 milionów użytkowników portalu społecznościowego Myspace. Dostęp do informacji ma każdy internauta.

Hasła zostały skradzione przez nieznanego hakera w maju, a następnie sprzedał dane w „dark webie”. Obecnie mogą one być przeglądane za pośrednictwem strony internetowej White’a. Strona zaczęła funkcjonować kilka tygodni temu. Działa stosunkowo wolno, ale jeśli uda Ci się na nią dostać, możesz ściągnąć pełną bazę danych z hasłami. Trzeba przy tym zauważyć, że mowa o pliku „ważącym” 14.2 GB – ponadto warto wziąć pod uwagę możliwość występowania zagrożeń bezpieczeństwa. Jak powiedział White:

W poniższym pliku znajdują się informacje pozyskane w wyniku domniemanego włamania na serwery Myspace, które miało miejsce kilka lat temu. Jak zwykle, nie oferuję żadnych gwarancji i zostawiam wam odpowiedzialne wykorzystane danych w produktywnym celu

Kto korzysta dzisiaj z MySpace? Jest to kwestią drugorzędną – nie chodzi o same konta, a o hasła. Jak się okazuje, ludzie bardzo często ponownie wykorzystują stare hasła. Jeśli oszust otrzyma dostęp do jednego z kont, bardzo możliwe, że będzie w stanie włamać się również na inne.

I co ciekawe, takie rzeczy mają miejsce już teraz.

Dyrektor generalny Oculusa, Brendan Iribe odkrył, że jego konto na Twitterze zostało wczoraj przejęte przez nieznanego sprawcę – podszywając się pod przedsiębiorcę, wysłał on fałszywego tweeta zawierającego informację o rezygnacji Brenana. Według doniesień prasowych, dowcipniś odnalazł hasło właśnie w bazie danych White’a i spróbował zalogować się na różne konta.

Sytuacja ta pokazuje dobitnie, że należy być czujnym i zmieniać wszystkie istotne hasła – jednocześnie upewniając się, że nie powtarzają się one na różnych wykorzystywanych przez użytkownika portalach.

[źródło: digitaltrends.com grafika: theunbiasedblog.com]