WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Eksperymentalna klawiatura Microsoftu z opartym o e-ink ekranem dotykowym

Tablety – wbrew pozorom – stają się coraz bardziej praktyczne. W celu zapewnienia urządzeniu pewnych właściwości laptopa, Microsoft Applied Sciences stworzyło prototyp przyrządu zwanego DisplayCover – klawiaturę typu keyboard cover wyposażoną w wyświetlacz dotykowy oparty o e-ink, znany głównie z czytników e-booków. Ma to połączyć zalety obu typów urządzeń.

Panel o rozdzielczości 1280 x 305 to nie tylko skróty pozwalające na szybkie uruchamianie aplikacji – wykrywa również dotykowe „gesty” i pozwala na kaligrafowanie przy pomocy rysika – przykładowo w celu podpisania dokumentu, albo szybkiego zapisania notatki.

W przypadku aplikacji takich jak Photoshop, które w trakcie pracy wymagają ciągłego korzystania z palety narzędzi, okna z opcjami mogą zostać przeniesione na ekran przy klawiaturze. W ten sposób nie będą zaśmiecać cennej przestrzeni głównego wyświetlacza. Inne okna pomocnicze – takie jak paski adresowe przy pisaniu e-maili również mogą zostać przeniesione na dodatkowy ekran.

Dlaczego e-ink? Każdy, kto orientuje się w temacie jest w stanie samemu odpowiedzieć na to pytanie. Chodzi oczywiście o zużycie energii, które w wypadku kolorowego ekranu „klasycznego” znacząco obciążyłoby baterię urządzenia.

Oczywiście, DisplayCover wciąż jest w fazie testów i nie da się na 100% powiedzieć, kiedy trafi do klientów (jeśli oczywiście projekt nie zostanie zawieszony). Niemniej takie rozwiązanie jest zdecydowanie warte uwagi – efektywne użycie różnych typów małych wyświetlaczy może faktycznie podwyższyć produktywność i zwiększyć przydatność urządzenia.

[źródło i grafika: engadget.com]