WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Elektromagnetyzm zastąpi w US Navy katapulty parowe

Czas, aby katapulty parowe, doskonale znane z filmów pokroju Top Gun, zostały zastąpione w amerykańskiej armii przez bardziej nowoczesne rozwiązanie.

Po sześćdziesięciu latach pomyślnej służby, katapulty parowe padną ofiarą zjawiska, które odsyła na emeryturę przeróżne militarne rozwiązania i pojazdy, tj. postępu technologicznego. Po serii prób lądowych, amerykańskie wojsko jest zdecydowane wprowadzić EMALS – Elektromagnetyczny System Startu Samolotów – na swoim USS Gerald R. Ford, lotniskowcu z napędem atomowym.

Technologia ta korzysta z wyznaczonej ilości energii elektromagnetycznej, aby płynnie wypuszczać w powietrze przeróżne modele samolotów. Dzieje się to przy jednoczesnym rozwinięciu dokładnej prędkości podczas wylotu oraz redukcji naporu na samolot, co razem stawia EMALS powyżej obecnej technologii. Plusem jest również fakt, że najnowsze rozwiązanie ma być znacznie bardziej zdolne do przystosowania się do przeróżnych modeli maszyn (nawet dronów X-47B) czy warunków startowych. Nic więc dziwnego, że pierwszy chrzest został ustalony już na czerwiec, kiedy to pierwsze F/A-18 Super Hornety czy E2D Advanced Hawkeye wyfruną ciśnięte siłą elektromagnetyczną. Wyglądać to będzie mniej więcej tak: