WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Czy Elon Musk dostanie „ekonomicznego nobla”?

Na początek krótkie wyjaśnienie. Alfred Nobel, wynalazca dynamitu, ustanawiając w testamencie nagrody swojego imienia, nie ustanowił takowej w dziedzinie ekonomii. Jednak w 1968 roku Bank Szwecji, chcąc wykorzystać renomę nagród, ustanowił nawiązującą do nich nazwą własną nagrodę: Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. Podstęp się udał, Nagroda Banku Szwecji często potocznie nazywana jest „Nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii”.

Wracając do bieżących wydarzeń: w internecie powstała petycja wzywająca Bank Szwecji do przyznania tejże prestiżowgo wyróżnienia Elonowi Muskowi, współtwórcy PayPala, Tesla Motors, SpaceX, SolarCity oraz idei Hyperloop. Petycję podpisać można na portalu internetowym change.org. W momencie w którym piszę tę notkę, pod petycją podpisało się już 2058 osób.

Chociaż nie można Muskowi odmówić sukcesów, to jego kandydatura do tej nagrody wydaje się nieco dziwna. Nagrodę Banku Szwecji otrzymują badacze, którzy swoimi pracami przyczynili się do poszerzenia wiedzy o mechanizmach funkcjonowania ekonomii. Nagroda ta nigdy nie została przyznana za sukcesy w praktycznej implementacji wiedzy ekonomicznej, czego nie można powiedzieć np. o Pokojowej Nagrodzie Nobla – tą w 2006 roku przyznano Muhammadowi Yanusowi oraz stworzonemu przez niego Grameen Bank, który jako pierwszy zaczął udzielać tzw. mikropożyczek, pozwalających na rozwój przedsiębiorczości wśród osób ubogich.

Ciekawe jest również uzasadnienie. Musk miałby dostać nagrodę za poprawę ekonomiki transportu i zmniejszenie wpływu transportu na globalne ocieplenie. Ponownie, za „wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu” Al Gore oraz Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu otrzymał w 2007 roku… Pokojową Nagrodę Nobla. Sam wpływ Muska na ceny transportu też jest jeszcze nieznaczny. Wielkoseryjna produkcja Tesli Model 3 rozpocznie się dopiero pod koniec przyszłego roku, rakiety SpaceX wciąż nie latają wielokrotnie w ramach rutynowego użytkowania, a Hyperloop pozostaje w fazie badań.

Jedynym dziełem Muska, które wywarło dotychczas realny wpływ na światową ekonomię, jest PayPal, który we wniosku potraktowany został po macoszemu. Jeżeli jednak uważasz, że Elon Musk powinien otrzymać Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii i dodatkowo, że internetowa petycja ma w tej materii jakiekolwiek znaczenie, to zapraszam do jej podpisania na stronie internetowej change.org.

[źródło i grafika: jalopnik.com]