WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

EM-ID: Metoda umożliwiająca identyfikowanie urządzeń po szumie elektromagnetycznym, który emitują

Wydawałoby się, że nie da się „na oko” odróżnić jednego iPhone’a danego modelu od drugiego. No, przynajmniej na ludzkie „oko”. Zespół badaczy stworzył narzędzie pozwalające rozróżnić elektroniczne gadżety na podstawie emitowanego przezeń szumu.

Technika EM-ID opracowania przez Disney Research analizuje elektromagnetyczne sygnały emitowane przez urządzenia elektroniczne i na ich podstawie próbuje rozróżnić poszczególne źródła szumu – identyfikując ich producenta oraz model. Jak twierdzi Chouchang Yang z Disney Research:

Oddziaływania elektromagnetyczne są bardzo skomplikowane i stanowią bezpośrednią manifestację obwodów elektrycznych, które je generują. Rozbieżności w produkcji podzespołów oraz sposobie, w jaki ulegają złożeniu powodują różnice w emitowanym przez nie sygnale elektromagnetycznym, co pozwala odróżnić na przykład jednego laptopa od innego laptopa tego samego modelu.

Czytnik wykorzystuje proste, programowo-definiowane radio w charakterze czujnika, które następnie przesyła sygnał do analizującego go oprogramowania. To z kolei identyfikuje względną siłę 1000 różnych składowych częstotliwości, w celu stworzenia cyfrowego „odcisku palca” danego urządzenia. Praca zespołu została zaprezentowana na konferencji IEEE w tym tygodniu.

Skuteczność? 95%. Wszystko zależy od rodzaju urządzenia – tanie zabawki-miecze świetlne da się zidentyfikować w zasadzie w stu procentach, zaś w przypadku iPhone’a 6 – wartość spada do 72%. Różnica jest najprawdopodobniej związana z faktem, że drogie urządzenia przechodzą bardziej usystematyzowany proces produkcji, co sprawia, że różnice pomiędzy ich częściami są minimalne.

Pracę badawczą podsumowuje stwierdzenie, że „EM-ID stanowi darmową metodę zdolną do identyfikacji potencjalnie miliardów urządzeń elektronicznych przy użyciu ich specyficznych emisji elektromagnetycznych”.

[źródło i grafika: gizmodo.com]