WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Enigma sprzedana na aukcji za rekordową kwotę

Rzadka, cztero-wirnikowa Enigma została sprzedana na aukcji za rekordową kwotę podczas Targów Historii Nauki i Technologii w Bonhams.

Rekord kwoty, jaką osiągnięto podczas aukcji w prestiżowym domu aukcyjnym Bonhams miał zaledwie rok i wynosił 350 tysięcy dolarów. W tym roku, enigma przebiła go o ponad sto tysięcy, znajdując swojego właściciela za 463,500 dolarów.

Stworzona w czasie II wojny światowej dla niemieckiej marynarki wojennej, M4 Naval Enigma Machine była wykorzystywana do komunikacji między nazistowskimi dowódcami a flotą U-botów. M4 wprowadzono w roku 1942 po tym jak niemiecki admirał Karl Doneitz zaczął podejrzewać rozszyfrowanie poprzedniej edycji, Naval M3, przez Aliantów. Pomiędzy rokiem 1942 i 1945 wyprodukowano około 1600 przedstawicieli modelu M4, większość jednak została zniszczona lub zatopiona.

W pełni sprawny egzemplarz, który sprzedano kilkadziesiąt godzin temu, został stworzony w roku 1943. Jego dobry stan wskazuje na to, że najprawdopodobniej wykorzystywano go w jakiejś bazie, a nie na pokładzie łodzi podwodnej. Specjalista domu aukcyjnego Bonhams Tom Laib podkreślił w oświadczeniu prasowym, z jak wyjątkowym okazem mamy do czynienia:

Ta Enigma M4 jest w doskonałym, bardzo kuszącym stanie. Większość z pozostałych około stu dwudziestu M4 znajduje się najczęściej w rękach muzeów lub rządów, więc była to bardzo wyjątkowa szansa, aby wejść w posiadanie jednej z niewielu dostępnych na rynku Enigm tego typu. Ja z kolei jestem oczywiście zaszczycony, aby poinformować, że pobiliśmy swój własny rekord wysokości aukcji.

Maszyna trafi do rąk (bez niespodzianki) Muzeum Enigmy, a jej już poprzednimi właścicielami była zapewne bardzo szczęśliwa norweska rodzina.

źródło: digitaltrends.com | zdjęcie: enigma-replica.com