Walka komputera IBM z mistrzem szachów – Garri Kasparovem to jedno z największych wydarzeń dotyczących sztucznej inteligencji. Maszyna pokonała człowieka, choć ten przyznał, że oszukiwała. Ten film rzuca nieco światła na całe zajście.

Film dokumentalny od ekipy Nate’a Silvera – FiveThirtyEight  rzuca nieco światła na oskarżenia Kasparova. Reżyserem dokumentu był znany producent hollywoodzki, czyli Frank Marshall. Wyjaśnia on kontrowersyjny, czterdziesty czwarty ruch komputera, który pokazał jak prosty błąd maszyny, doprowadził do zagłady człowieka.

Deep Blue został uwięziony w pętli, z której wydostał się dzięki wykonaniu „bezpiecznego ruchu”. Oznacza to, że nie wykonał nic wielkiego, po prostu starał się nie stracić pozycji na planszy i oddał pałeczkę Garry’emu. To okazało się być jego kaplicą, ponieważ gracz pomyślał, że za posunięciem stoi jakiś grubszy plan, co okazało się oczywiście nieprawdą. Jeżeli chcecie poznać wszystkie szczegóły pojedynku w pigułce, to odsyłamy do filmiku poniżej.

[źródło i zdjęcie: engadget.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej