WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Europejski sektor Virtual Reality rozrósł się do 487 firm

Ekonomia europejskiej Virtual Reality rozpędza się z imponującym tempem, pomimo dosyć powszechnego sceptycyzmu wobec tej technologii.

LucidWeb oraz The Venture Reality Fund postanowili wypuścić w świat drugą odsłonę European Virtual Reality Landscape, czyli raport, skupiający się na zidentyfikowaniu 487 firm działających na europejskim rynku Virtual Reality. Kiedy pierwszy raport został wydany, czyli zaledwie na początku bieżącego roku, liczba ta wynosiła około 300 przedsiębiorstw.

Firmy te są rozłożone na powierzchni całego kontynentu, ale zaczęły pojawiać się miejsca, gdzie występuje ich większe skupienie. W Wielkiej Brytanii badacze zidentyfikowali 46 firm VR, we Francji zaś – 29. Szwecja wskoczyła ostatnio na trzecie miejsce przed Niemcy, pobijając ich wartość 15 firm VR o 4.

Nic dziwnego, że to właśnie The Venture Reality Fund sporządziło ten raport, bowiem pochodząca z Doliny Krzemowej firma celuje w długoterminowe inwestycje w AR i VR. Na początku tego roku, podjęła ona współpracę z LucidWeb, aby wraz z nią wypuszczać co półroczne raporty na temat europejskiego rynku. Ich badania objęły zarówno firmy, które produkują infrastrukturę VR, narzędzia, platformy czy aplikacje i można było w nich wyczytać, że w ostatnich czasach zanotowano wzrost technologii skierowanych do przedsiębiorstw. Największy „ruch” widoczny jest rzecz jasna w sektorze gier, ale to firmy tworzące narzędzia 3D zbierają najwięcej pieniędzy – wystarczy spojrzeć na angielskie Improbable, które zagarnęło ostatnio 500 milionów dolarów.

źródło: venturebeat.com