WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Facebook oferuje pracownikom 10 tysięcy dolarów za przeprowadzenie się bliżej siedziby

Facebook proponuje pracownikom pełniącym służbę na terenie siedziby w rejonie Doliny Krzemowej co najmniej 10 tysięcy dolarów za przeprowadzenie się bliżej swego biura.

Aby zakwalifikować się do uzyskania dodatku, pracownicy muszą kupić lub wynająć dom w promieniu 16 kilometrów od kampusu Facebooka, 50 kilometrów na południe od San Francisco. Niektórzy z zatrudnionych w Facebooku mogą liczyć na 15 tysięcy lub więcej dolarów, które pokryć mają tzw. „koszty mieszkaniowe”.

Działania Facebooka, a także innych technologicznych koncernów, jak Addepar, Palantir czy SalesforceIQ, mogłyby zmniejszyć pewne „napięcia” w San Francisco, związane z napływem młodych, bogatych pracowników z Doliny Krzemowej, często wypierających pierwotnych, biedniejszych mieszkańców. Dolina Krzemowa przechodzi teraz przez kryzys mieszkaniowy, więc gdyby plany Facebooka nabrały rozpędu, mogłoby to napędzić gentryfikację okolicznych społeczności. Zdaniem Johna Liottiego, CEO grupy interesu Able Works reprezentującej ludzi z East Palo Alto, „wiele rodzin przez to ucierpi”.

Facebook odpowiada na to na swój sposób:

Nasz program został stworzony po to, aby wspierać naszych pracowników i ludzi, którzy liczą się dla nich najbardziej we wszystkich etapach życia.

Niektórzy słusznie zauważają, że może być to sposób na cięcie kosztów drogich busów przewożących ludzi do pracy, a także na to, by pracownicy spędzali więcej czasu w biurze. Trzeźwo komentuje sprawę jeden z nowych pracowników Facebooka, Mark Shim:

Jeżeli mieszkasz bliżej roboty, mniej przejmujesz się wyjściem z niej dokładnie na czas, przez co kiedy będziesz w środku rozwiązywania jakiegoś problemu nic nie zmusi cię do tego, aby go porzucić. Zwyczajnie spędzisz więcej czasu i dokończysz to co zacząłeś.

[źródło i grafika: venturebeat.com]