WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Nowe facebookowe algorytmy zapamiętają przy których postach spędzamy najwięcej czasu

Facebook zaczął poprawiać swoje algorytmy i od teraz oprócz wejścia w interakcję z postem, ważniejszym czynnikiem będzie to ile czasu na daną wiadomość spoglądaliśmy.

Do tej pory nasza tablica dostosowywała się do tego, co „lajkowaliśmy”, udostępnialiśmy czy komentowaliśmy. Nie zawsze jednak ktoś musi wejść w interakcję z danym postem, nawet jeśli mu się podoba. Bywa też tak, że ciężko polubić news, w którym opisywane jest trzęsienie ziemi gdzieś na świecie, a jednak nadal jesteśmy zainteresowani tym tematem. Facebook wreszcie zauważył te zależności i zamierza wprowadzić odpowiednie zmiany w swoich algorytmach.

Od teraz ważniejsze jest to na jak długo dana wiadomość przykuje naszą uwagę. Jeśli nasz pasek przewijania będzie szedł w dół bardzo szybko, będzie to znaczyć dla Facebooka, że wysłał nam rzeczy, które totalnie nas nie interesują. Za to, jeżeli na dłużej zatrzymamy się przy jakimś zdjęciu, dokładnie przeczytamy jakiś post, przejrzymy jego komentarze, wówczas algorytm założy, że właśnie przeglądamy rzecz, która coś dla nas znaczy. Tablica będzie zatem dostosowywać się do zebranych w ten sposób danych i jeśli wierzyć programistom, będziemy przeglądać głównie tylko to, co nas interesuje. Nie znaczy to jednak, że jeśli zatrzymamy się raz na dłużej przy filmiku ze śmiesznymi interakcjami kotów, to nagle nasza strona główna zaroi się od tego typu materiałów. Facebook będzie zbierał te informacje powoli i do takich jednorazowych wybryków będzie podchodzić raczej sceptycznie.

Programiści pracują jeszcze nad pojedynczymi poprawkami skryptu. Będzie on powoli wdrążany na przestrzeni kilku tygodni. Zobaczymy jak duży wpływ wywrze to na zawartość, która wyświetla się na naszych tablicach. Chociaż w teorii brzmi to wszystko całkiem nieźle, podejrzewam, że w praktyce zmiany będą raczej niewielkie.

[źródło: newsroom.fb.com; zdjęcie: buzzsumo.com]