Naukowcom udało się zidentyfikować konkretne fale mózgowe, które reagują na szczegóły napotkane przez daną osobę. Może to mieć ogromne znaczenie w procesach sądowych. Będzie można dowiedzieć się o takich szczegółach jak np. czy osoba, która szła ulicą, miała na sobie czerwoną czy niebieską kurtkę.

Nagrania EEG (elektroencefalograficzne) pokazują, że fale mózgowe P300 „podświetlają się” kiedy człowiek rozpozna coś znaczącego z listy przypadkowych przedmiotów. Główny badacz, John B. Meixner, mówi:

Najbardziej zaskakujący jest fakt, że dzięki temu można poznać najbardziej trywialne szczegóły z dnia codziennego, na przykład kolor parasola, który był używany. Ten poziom dokładności jest bardzo ważny w szczególności dla spraw sądowych, gdzie będzie można poznać dokładne cechy miejsca zbrodni.

W celu sprawdzenia, w jakim stopniu ta metoda przyda się przy dochodzeniach, grupa 24 studentów zgodziła się na noszenie kamer wideo przez 24 godziny. Następnie spojrzeli oni na szereg różnych opisów. Połowa studentów dostała tekst z opisem pewnych szczegółów z dnia poprzedniego, a druga połowa opis rzeczy, które się nie zdarzyły. Zgodnie z przewidywaniami, działalność P300 była większa w pierwszej grupie uczniów.

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie tego typu badania bez wykorzystana opisów a zdjęć.

Źródło: http://news.discovery.com/, zdjęcie: David Maiolo

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej