WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

FDA wydaje zalecenia dotyczące cyberbezpieczeństwa

W tytule nie pomylono amerykańskich agencji. Całkiem poważny spis zaleceń dotyczących cyberbezpieczeństwa opublikowała własnie Food and Drug Administration – amerykańska organizacja rządowa certyfikująca leki i urządzenia medyczne. FDA postanowiła bardzo poważnie podejść do bezpieczeństwa danych medycznych.

O ile tabletki ani syropy nie zbierają o nas żadnych informacji, to urządzenia medyczne, zarówno te używane w placówkach (publicznej jak i prywatnej) służby zdrowia, jak i te przeznaczone do domowego użytku, mogą służyć zbieraniu, przechowywaniu, przetwarzaniu czy przesyłaniu pokaźnej ilości wrażliwych danych na temat stanu zdrowia.

Za przykład takiego urządzenia może posłużyć opisywany przez nas niedawno, opracowany przez amerykańską firmę AT&T, glukometr, który samodzielnie łączy się z siecią i przesyła dane o naszych wynikach lekarzowi. Jeżeli takie dane nie byłyby przesyłane w bezpieczny sposób, użytkownicy urządzenia byliby narażeni na przechwycenie informacji przez niepowołane podmioty.

Według przygotowanych zaleceń, producenci sprzętu medycznego powinni aktywnie współpracować z Information Sharing Analysis Organization – grupą mającą na celu ocenę ryzyka związanego z bezpieczeństwem danych medycznych i zapobieganie wyciekom danych.

Nowe zalecenia, kiedy FDA zakończy już pracę nad ich wstępną wersją, zostaną na 90 dni udostępnione do konsultacji. Po tym okresie ich ostateczna wersja powinna wejść w życie. Należy przy tym pamiętać, że zalecenia nie są równoznaczne z nakazem, natomiast nie można wykluczyć sytuacji, że kiedy w danej dziedzinie dojdzie do próby zewnętrznych regulacji, to takie eksperymenty będą się nasilać – oczywiście ku powszechnemu szczęściu i bezpieczeństwu.

[źródło i grafika: engadget.com]