WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Film poklatkowy prezentujący zmiany powierzchni Słońca w ubiegłym roku

Solar Dynamics Observatory NASA miało pierwotnie zakończyć swoją misję już po pięciu latach – niemniej 11 stycznia obchodziło szóstą rocznicę nieustannej obserwacji powierzchni Słońca. Poniżej znajduje się film poklatkowy prezentujący obrazy zarejestrowane w ciągu szóstego roku funkcjonowania obserwatorium – od pierwszego stycznia 2015 do 28 stycznia 2016 roku. Każda klatka odpowiada dwóm godzinom. Co więcej, zdjęcia zostały wykonane w zakresie ultrafioletowym, dzięki czemu dobrze widoczna jest korona słoneczna.

sdo-6-year-ultra-hd

Skrajny ultrafiolet jest stosowany dość często w obrazowaniu naszej ulubionej gwiazdy. Zdjęcia wykonane w tym zakresie ukazują części korony o temperaturze rzędu 600 milionów stopni Kelwina. Można również zauważyć wahania wielkości kątowej Słońca na fotografiach. Jest to związane z faktem, że Solar Dynamics Observatory porusza się na orbicie okołoziemskiej i jego odległość od Słońca może przybierać równe wartości.

Jedną z głównych przyczyn, dla których prowadzone są obserwacje tego typu jest konieczność badania zjawisk takich jak rozbłyski słoneczne, czy koronalne wyrzuty masy. Zjawiska te, zwłaszcza wyrzuty masy stanowią przyczynę burz słonecznych, które mogą wywoływać awarie satelitów i sieci przesyłu prądu elektrycznego.

[źródło i grafika: engadget.com]