WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

[NA ŻYWO] Film kręcony przez roboty, badające dno Pacyfiku

Dwa nurkujące roboty (zwane ROV-ami) zanurzyły się wczoraj w ciepłych wodach okalających Hawaje z misją osiągnięcia dna na głębokości 2100 metrów. Co w tym szczególnie interesującego? Ekspedycję możne oglądać na żywo każdy internauta. Jeśli chcesz zobaczyć stworzenia morskie z fragmentu Oceanu, którego jeszcze nigdy wcześniej nie widziały ludzkie oczy – jest to coś dla Ciebie.

„Strumień” dostępny jest dzięki statkowi Okeanos Explorer pływającemu dla US National Oceanographic and Atmospheric Administration (Amerykańska Agencja Oceanografii i Atmosfery), który wyszedł w morze już miesiąc temu.

Wczoraj roboty nurkowały w miejscu zwanym Salmon Bank („Brzeg łososi”) w celu zbadania okolic podwodnego grzbietu. Na dno dotarły około pierwszej w nocy. Obszar ten jest w znacznym stopniu niezbadany – stanowi z grubsza płaską powierzchnię, która na pewnych obszarach wznosi się niemal do zwierciadła oceanu. Wiadomo, że obfituje w życie.

Górne wideo prezentuje obraz z kamery jednego robota, dolne – z drugiego oraz (okazjonalnie) ze statku. Czas spędzony na podziwianiu morskiego dna umilają rozmowy badaczy, które są również nagrywane.

Tu więcej o projekcie.

[źródło i grafika: gizmodo.com]