WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

Filmy dziś i 30 lat temu

Za moich czasów, młodzież lubiła się upić, zapalić zioło albo chociaż papierochy, poszukać seksualnych doświadczeń, a przy tym poprzeklinać na nauczycieli i podokuczać kolegom. Nie było to dawno, dopiero w zeszłym roku musiałem wymieniać dowód osobisty, ale postaram się tą pamięć zachować do grobowej deski, na przekór typowej dla ludzi starszych idealizacji przeszłości. Idealizacja ta dotyczy niestety również dzieł kultury.

Kiedyś wszystko było lepsze. Na przykład filmy… a może w tym jednym, jedynym wypadku, rzeczywiście tak było? W obecnych produkcjach coraz więcej jest komputerowych efektów specjalnych, a jak pisaliśmy niedawno, nikt nie lubi CGI. Może powody są inne – może coś jest nie tak z fabułą, grą aktorską, pracą kamery, montażem? W każdym razie, według przeprowadzonego niedawno porównania, stare filmy zwyciężyły.

Takiego, subiektywnego oczywiście, zestawienia, dokonali redaktorzy serwisu „The Verge”. Postanowili porównać filmy grane w kinach w czasie (przypadającego dzisiaj, 04.07) amerykańskiego Dnia Niepodległości w tym roku, oraz 30 lat temu.

W roku 2015 oglądać można takie „hity” jak „Magic Mike XXL” (ocena 6,2 w serwisie IMDb), „Terminator Genisys”, „Ted 2” i „Jurrasic World” (odcinanie kuponów), słaby film katastroficzny „San Andreas” i lepszą „Agentkę”. Najlepszym filmem jaki można obejrzeć w tegoroczny Dzień Niepodległości jest film animowany – „W głowie się nie mieści” (8,8 wg IMDb).

Tymczasem 30 lat temu w kinach grano kultowy dziś „Powrót do przyszłości” oraz „The Goonies”, „Niesamowity jeździec”, „Fletch”, „Honor Prizzich”, „Zabójczy widok”, „Ognie św. Elma”, „Kokon”, „Czerwona Sonja” czy „Rambo 2”. Autorzy porównania zwracają uwagę na fakt, że dawniej przekrój gatunkowy filmów kinowych był szerszy.

Rzeczywiście, 30 lat temu oferta kinowa wydawała się bardziej zróżnicowana, jednak spoglądając na niektóre z tych tytułów, odczuwam lekką odrazę i nie jestem pewien czy werdykt redaktorów serwisu „The Verge” jest słuszny. A co Wy o tym sądzicie?

[źródło: theverge.com, imdb.com; zdjęcie: sliptalk.com]