Zain Samdani, 16-latek z Arabii Saudyjskiej i finalista w Google Science Fair 2016, w swojej pracy konkursowej zbudował z drukowanych części egzoszkielet dla dłoni. Odzyskanie sprawności motoryki dłoni po udarze wymaga intensywnej terapii z udziałem wielokrotnych prób poruszania uszkodzoną ręką, kilka razy dziennie, dzień po dniu. Niektórzy wiążą ruch dotkniętych niemocą palców z drugą ręką, dopóki nowe szlaki mózgowe do sterowania ręką się nie rozwiną.

Samdani, poruszony widokiem członków rodziny zmagających się z odzyskaniem umiejętności motorycznych dłoni,  postanowił zbudował egzoszkielet z wytwarzanych na drukarce 3D segmentów. Połączył to z rękawicą, która jest podłączona do sterowania urządzeniem robota. Pacjent powiedział, że może nosić rękawiczkę na sprawnej dłoni i używać ruchów ręką, by wytrenować tą sparaliżowaną. Działanie można zobaczyć na video poniżej:

We wczesnych badaniach na pacjentach, egzoszkielet doprowadziła do takiej poprawy w ciągu dnia, która normalnie zajmuje około kilku tygodni.

Źródło: http://spectrum.ieee.org/

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!